Állandó lakóvá vált az invazív tűzhal a Földközi-tengerben
A halat nyolc éve azonosították a Földközi-tengerben, mára azonban jelentősen megnőtt az egyedszáma.
A Pterois miles tűzhalat 2012-ben találták meg először a térségben, Ciprus partjainál. A faj mára a dél-európai partok mentén végig jelentős populációt alakított ki. A szakértők attól tartanak, hogy az állat tovább fog terjedni, ez pedig súlyos károkat okoz majd a helyi ökoszisztémában.
Egy új kutatás alapján a tűzhalat már nem lehet kiirtani a régióból – számol be az EurekAlert. A Ciprusi Tengeri és Környezeti Laboratórium, a Ciprusi Egyetem, a Plymouth Egyetem és az Enalia Phüszisz Környezetkutató Központ csapata ugyanakkor úgy véli, megfelelő halgazdálkodással még enyhíthető az élővilágra nehezedő nyomás.
A csapat az Európai Unió támogatásával igyekszik felmérni a helyi tűzhalak eredetét. Szavva Joannisz, az új tanulmány vezető szerzője szerint a tengerekre leselkedő biológiai veszély nem olyan látványos, mint az emberi hatás, ennek ellenére súlyos következményekkel járhat. Bár nem minden invazív faj képes új területeken megtelepedni, a tűzhalnak sikerült.
A szakértők a példányokat vizsgálva megállapították, hogy a helyi invázió sokban hasonlít az Atlanti-óceán nyugati részén tapasztalt folyamatra. A térséget a tűzhalak 1994-ben érték el, azóta pedig teljesen elterjedtek a területen. A Mediterráneumban felbukkant inváziós faj populációja egyelőre főként Ciprus környékén tömörül, de félő, hogy idővel az egész tenger egyensúlyát fel fogja borítani.