Legyőzhetik az erdők a betolakodó fajokat?

Szakértők egy csoportja az Észak-Amerikában őshonos erdők és az invazív varjútövis kapcsolatát vizsgálta.

A kutatók arra jutottak, hogy tavasszal és ősszel a helyi lombkorona a varjútövis (Rhamnus cathartica) számára kritikus szinten szűri meg a fényt – számol be a BBC. A varjútövis a helyi fajok kiszorításával és a talaj tönkretételével súlyos károkat okoz az észak-amerikai ökoszisztémának, úgy tűnik azonban, hogy az erdők bizonyos mértékig ellenállóak lehetnek a betolakodóval szemben.
Michael Schuster, a Minnesotai Egyetem munkatársa szerint csak Minnesotában több millió dollárt költenek el évente, hogy kezelni tudják az inváziót. A kutató úgy véli, az erdők vizsgálata kiemelten fontos, hogy megértsék a varjútövis kudarcának vagy sikerének okait.
A szakértők különböző lombkoronák alá telepítettek varjútövist, az egyes területeken a felszínt érő fényt is mérték. A három éven át tartó vizsgálat végén a csapat arra jutott, hogy a helyi erdők ősszel és tavasszal akár a napfény 96 százalékát is blokkolhatják, ami meggátolhatja az invazív növény terjedését. Általánosságban elmondható, hogy az örökzöldek borította területek védettebbek.
A szakértők szerint bizonyos erdőtípusok a lombhullatás után, illetve a rügyezés előtt sérülékenyebbek lehetnek a varjútövissel szemben. Az erdőgazdálkodás feladata lesz, hogy akár fatelepítések segítségével növelje az őshonos növényzet ellenállóságát.