Fotók mutatják be a sarlósfecskék nehéz helyzetét
Április végén, május elején érkeznek meg az Egyesült Királyságba a sarlósfecskék, az utóbb időkben azonban egyre kevesebb madár jön a szigetekre.
A Brit Ornitológiai Szervezet szerint az Egyesült Királyságban az elmúlt évtizedben 50 százalékkal csökkent a sarlósfecskék száma. A madarak manapság a természetes fészkelőhelyek eltűnése miatt főként épületeknél alakítanak ki fészkeket, de az állatokat a zsákmányok, azaz a rovarok számának csökkenése is sújtja.
Az Év Madárfotósa (BPOTY) versenysorozat elnöke, Paul Sterry bejelentette: idén Nick Upton nyerte meg a védelemről szóló kategória első díját. A természetfotós a sarlósfecskék nehéz sorsát dokumentálta.
A 2020-ban bevezetett kategóriában három-hat fotót kellett benyújtani, melyek együtt mutatják meg a madarakat érintő természet- vagy környezetvédelmi problémákat. A történeteknek egyaránt lehet negatív vagy pozitív narratívája. A zsűrinek nem volt egyszerű feladata, hiszen igen komplex, újszerű pályázatokat kellett elbírálniuk.
A fotográfus a sarlósfecske (Apus apus) egyesült királyságbeli csökkenését mutatta be. A képeken a régi tetők alatt fennmaradt fészkekhez visszatérő madarak, illetve az egyre elterjedtebb mesterséges fészekdobozokat felkereső madarak láthatóak. Upton szerint projektje hosszú műszakokból állt, volt, hogy három órát kellett várnia, mire a szülők visszatértek zsákmányukkal a fészekhez.
A munkában eltérő technikákat alkalmazott, még tetőre kihelyezett távirányítású fényképezőgépet is használt. Sok esetben egészen alkonyatig dolgozott, egy alkalommal pedig 15 méteres magasságba mászott fel egy létrán, hogy közelről is megnézhesse egy helyi templom tetejét, ahol fészkek találhatóak.
Az Egyesült Királyságban a sarlósfecskék különösen nehéz helyzetben vannak, mivel már alig maradtak erdőségek, melyek a természetes fészkelőhelyeket jelentik. A sarlósfecskék esetében ugyan erősen urbanizált madárról van szó, évszázadok óta kedveli az ember által alkotott fészkelőhelyeket. A fennmaradását az építmények alkalmas falrései teszik lehetővé, de a mindent lezáró szigetelések miatt egyre kevesebb épület is alkalmas a fészekrakásra
A szakértők bíznak benne, hogy a mesterséges fészkek kihelyezésével megkönnyíthetik a madarak életét, számuk pedig idővel ismét nőni fog.