Hidegháborús kémműholdak segíthetnek az ökológusoknak
Az amerikai műholdak feladata a szovjet rakétaállások azonosítása volt, munkájuk során ugyanakkor bizonyos állatokat és korábbi élőhelyüket is dokumentálták.
Szakértők egy csoportja az 1960-as években gyűjtött adatokat felhasználva mérte fel egy kazahsztáni mormotapopuláció egyedszámának alakulását – számol be a Live Science. Catalina Munteanu, a Leibniz Édesvízi Ökológiai és Belvízi Halászati Intézet munkatársa és csapata szerint módszerüket egyéb fajok vizsgálatára is fel lehetne használni.
A szakértők az Egyesült Államok Geológiai Intézetének adatbázisához tartozó, az amerikai Corona program keretében felbocsátott műholdak képeit analizálták. Az Észak-Kazahsztán felett készült képeken a bobakok, azaz a pusztai mormoták nyomait keresték.
A csapat több mint 5 ezer üreget azonosított, ezek egy részét az 1960-as évek óta nagyjából nyolc generáció használhatta. A bobakok egyedszáma ugyanakkor látványosan csökkent: az egész térségben mintegy 14 százalékkal, a búzamezőkké alakított területen pedig 60 százalékkal.
Nem ritka, hogy a mormoták a mezőgazdasági munka ellenére is visszatérjenek, és újjáépítsék a sérült üregeket. A jelentősebb mezőgazdasági tevékenység okozta károk viszont olyan súlyosak és ismétlődőek lehetnek, hogy már túl nagy energiabefektetést igényelnének a javítások. Catalina Munteanu, a Humboldt Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint tanulmányuk fedheti le a leghosszabb időtartamot, melyen valaha bemutatták az emlősök mezőgazdasági tevékenységre adott reakcióját.