Parányi műanyagok a vízparti madarak szervezetében

Egy friss tanulmány alapján a folyópartok közelében élő madarak az elfogyasztott rovarokkal viszik be szervezetükbe a parányi hulladékokat.

Szakértők egy csoportja elsőként talált egyértelmű bizonyítékot arra, hogy a folyókba bekerülő műanyag az élőlényekben is megjelenik a táplálékláncban – számol be a BBC. A kutatók régóta tudják, hogy az 5 milliméteresnél kisebb darabkák, az úgynevezett mikroműanyagok nagy arányban vannak jelen a vizekben.
A Cardiffi Egyetem csapata vízirigókat vizsgált, ezek az állatok a vízben gázolva vagy elmerülve keresik a rovarokat. Steve Ormerod, az egyetem munkatársa szerint a madarak naponta több száz apró műanyagot nyelnek le. „Ezzel az anyaggal etetik fiókáikat is” – tette hozzá. Korábbi elemzések már felfedték, hogy a dél-walesi folyók rovarjainak felében vannak jelen a mikroműanyagok.
Mivel a műanyag ekkora arányban található meg a rovarokban, elkerülhetetlen, hogy az azokra vadászó halakban, madarakban és egyéb állatokban ne halmozódjon fel. A mostani tanulmány az első, amely egyértelmű bizonyítékot talált erre a folyamatra.
A kutatók 15 helyszínen vizsgálták a vízirigók ürülékeit és nyálmintáit, a 166 minta közel felében mutatták ki a mikroműanyagokat. A szakértők szerint a koncentráció jelentősen nőtt a városi környezetben is, a legtöbb mikroanyag pedig építőanyagokból és ruhákból származott. A becslések alapján a madarak napi 200 mikroműanyagot vehetnek magukhoz a rovarok révén.