Harapással serkentik a növényeket a poszméhek
Ha a rovarok túl korán ébrednek fel téli álmukból, és nem jutnak elég pollenhez, alternatív megoldást választanak.
Egy új kutatás szerint a földi poszméh (Bombus terrestris) apró lyukakat rág a növények levelébe, ezzel sarkallva őket a virágzásra – számol be a ScienceAlert. Napjainkban, részben a klímaváltozás miatt, a rovarok hamarabb felébrednek, ekkor azonban még sokszor nem indul meg a táplálkozásukhoz szükséges virágzás.
Az ETH Zürich csapata üvegházakban figyelte meg a különös viselkedést. A poszméhek szájszerveik segítségével alakítanak ki jellegzetes sérüléseket a leveleken. A szakértők arra nem találtak bizonyítékot, hogy a rovarok fogyasztanak is a levelekből. Korábbi vizsgálatok már felfedték, hogy a stressz hatására felgyorsul a virágzás, éppen ezért a kutatók azt feltételezték, hogy a poszméhek viselkedésükkel azt akarják elérni, hogy minél hamarabb pollenhez juthassanak.
Az elmélet teszteléséhez a szakértők három csoportot alakítottak ki: az elsőben éhes rovarokat engedtek a növények közé, a másodikban a kutatók vágtak apró, a rovarokéra emlékeztető lyukakat a levelekben, míg a harmadikban hagyták magától megindulni a virágzást. A kísérletben fekete mustárt és paradicsomot használtak. A vizsgálat végén előbbi növények átlagosan 16, utóbbiak pedig 30 nappal korábban kezdtek el virágozni. A kutatásból az is kiderült, hogy a pollentől megfosztott poszméhek több lyukat rágtak a növényekbe. A csapat két másik poszméhfaj esetében is hasonlót figyelt meg.
A szakértők által megsebzett növények is előbb nyíltak, de csak átlagosan 8, illetve 5 nappal korábban, mint a kontrollcsoport növényei. A friss eredmények azt sugallják, hogy a rovarok viszonylag jól alkalmazkodnak a környezetükhöz.