Kirajzott méhek egy gesztenyefán
A nyugat-magyarországi Fertőszentmiklóson, 2020. május elején, több ezer méh zümmögésére lett figyelmes Trajbár Balázs fotográfus.
A hang gazdája egy gesztenyefára kirajzott méhcsalád volt, akik a közelben nagy széllel elrobogó vonatok miatt újra és újra szárnyra keltek – ezeket a pillanatokat meg is örökítette meg a fotográfus, miközben egy helyi méhész segítségét kérte.
A rajzás általában túlfejlődött méhcsaládra jellemző, ilyenkor a kaptár lépeiben már nincs elegendő hely, mert sok a fiatal méh vagy sok a begyűlt nektár, esetleg mind a két ok fennáll – magyarázza Pócza Bence méhész. Ekkor megnő a rajzásra való hajlam, és sok új méhanyát kezdenek nevelni. A frissen kikelt királynők addig pusztítják egymást, amíg csupán a régi és egy frissen kelt anya marad. A régi anya a család nagyjából felével kirepül a kaptárból, legtöbbször ez csak néhány tíz métert jelent az eredeti lakhelytől, és a család ezután megfelelő élettér keresésébe kezd. Miután ezt megtalálták hozzáfognak az építkezéshez: viaszból lépeket hoznak létre, hogy aztán szaporodjanak és élelmet raktározzanak benne. Ha azonban a kirajzás során a méhkirálynő elpusztul és a család anyátlanná válik, a méhek 3 napnál fiatalabb petéből új anyát nevelnek, ha a fiasítás kora nem teszi lehetővé az új királynő nevelését, a család lassan elnéptelenedik. Sajnos méhész segítsége nélkül, a természetben 1-2 éven belül elpusztulnak az ázsiai méhatka okozta legyengüléstől. Termelő méhészeteknél nemkívánatos jelenség a rajzás, ugyanis ez terméskieséssel jár, hogy ezt megelőzze a méhész, mesterséges rajokat hoz létre.
Ha egy ilyen kirajzott méhcsaládra bukkanunk mindenképpen a helyi méhészt, esetleg az önkormányzatot vagy a katasztrófavédelmet érdemes értesíteni. Alapvetően a kirajzott méhcsalád nyugodt természetű, de a rovarok viselkedését sok minden befolyásolhatja.
„Kerüljük el őket, főleg ha nem tudjuk, hogy allergiások vagyunk-e a szúrásra! Ha mindenképpen meg kell közelíteni a méhrajt, mert olyan helyen vannak, legyünk nyugodtak kerüljük a hirtelen mozdulatokat és az erős illatú kozmetikumok használatát” – tanácsolja a szakértő.
Írta: Nagy Orsolya