Mozgó mohagombócok az alaszkai gleccseren

A szakértők régóta figyelik, ahogy a golyószerű növények terjednek a világ különböző gleccserein.

Bár a kutatók egy ideje tudnak a mohák jelenlétéről, eddig kevesen vizsgálták a fejlődésüket és mozgásukat. Scott Hotaling, a Pullmani Washington Állami Egyetem munkatársa és kollégái a közelmúltban 30 mohát tanulmányoztak az alaszkai Root-gleccsernél – számol be a ScienceAlert. A csapat karkötőszerű eszközzel elemezte négy éven át a növények mozgását.
A szakértők szerint a mohákból és földből álló gömbök csak bizonyos gleccsereken figyelhetőek meg, és élőhelyet biztosítanak a gerinctelenek számára. A kutatók azt feltételezik, hogy a golyók eredetileg apró kavicsok, melyeken idővel a talaj mellett különböző mohák tapadnak meg. A gömbök a világ különböző pontjain fekvő gleccserek lelhetőek fel, a kialakulásukhoz szükséges körülmények pedig egyelőre nem ismertek.
It’s friday at the end of the semester.
That means it’s time to ponder one of the great, enduring mysteries of cryospheric science and ecology: What controls the herd-like, coordinated, motion of glacier moss balls?
Just published: https://t.co/tHPJbjIlLv pic.twitter.com/m5ZzD9GTa0
— Tim Bartholomaus (@TimBartholomaus) May 15, 2020
Korábbi vizsgálatok már felfedték, hogy a gömbök képesek mozogni. A friss tanulmány alapján ez a mozgás naponta átlagosan 2,5 centiméter is lehet. Tim Bartholomaus, az Idahói Egyetem glaciológusa szerint a mohák nagyjából egy irányba és állandó sebességgel mozognak, egy-egy telep pedig akár öt-hat vagy ennél is több évet élhet.
A hasonló gömbök fontos tápanyagforrást biztosítanak a különböző gerincteleneknek, így az ugróvillásoknak, medveállatkáknak és fonalférgeknek. Bár a vizsgálattal sikerült új részleteket felderíteni a mohákról, azt nem tudni, hogy mi befolyásolja haladásukat. A kutatók úgy vélik, hogy sem a gleccser mozgása, sem a napfény mintázata, sem az uralkodó szél nem hat a növények helyváltoztatására.