Sikerült megörökíteni a narválok hangját
Az állatok vokalizációját csak nagyon ritkán tudják rögzíteni.
Inuit vadászok segítségével geofizikusok egy csoportjának egy grönlandi fjordnál sikerült felvennie a narválok különböző hangjait – számol be az Amerikai Geofizikai Unió (AGU). Az új adatok segíthetnek megérteni a sarkvidéki fjordok zajait, illetve a félénk és titokzatos állatok viselkedését.
A narválok vizsgálata nem egyszerű, hiszen az élőlények félénkek, és idejük nagy részét a Jeges-tenger mélyén töltik. Az állatok nyáron a grönlandi és kanadai fjordoknál időznek, ezek a területek viszont a kutatók számára nehezen megközelíthetőek és veszélyesek, a motorcsónakok zaja pedig elijeszti a tengeri emlősöket.
Az inuitok ugyanakkor képesek közel kerülni a narválokhoz. 2019 júliusában a szakértők vadászokkal keltek útra, hogy tanulmányozzák az állatokat. A csapat víz alatti mikrofonokat helyezett kisebb csónakokra, melyek segítségével 25 méteres távolságból tudták hallgatni az élőlényeket.
A vizsgálattal a kutatók jobban megérthetik, hogy milyen zajok töltik ki a narválok élőhelyét. Jevgenyij Podolszkij, a Hokkaidói Egyetem munkatársa szerint sok kérdés megválaszolható a fjordok hangjainak elemzésével. Podolszkij és csapata évek óta tanulmányozza a helyi gleccserek olvadását, a szakértő pedig felismerte a lehetőséget a narválok vizsgálatában. Az élőlények tanulmányozása során különböző hangokat, így társas hívásokat és sípolásokat, illetve a bioradarjukhoz használt csettintéseket sikerült rögzíteniük. A szakértők megfigyelték, hogy utóbbi csettintések annál sűrűbbek, minél közelebb érnek az állatok prédáikhoz.