Különleges csontra bukkantak a csimpánzok szívében

Nagyon kevés állatfajnál található szívcsont (os cordis), így különösen izgalmas a mostani felfedezés.

A Nottinghami Egyetem csapata különleges csontot azonosított csimpánzok egy részénél – számol be az EurekAlert. A kutatók szerint a csont kulcsszerepet játszhat az egyedek egészségében.
A vadon élő csimpánzoknál a szív- és érrendszeri betegségek viszonylag gyakoriak, a faj védelmének szempontjából így elengedhetetlen a szívük alaposabb tanulmányozása. A most azonosított parányi csont néhány milliméteres, és valószínűleg a miokardiális fibrózisban szenvedő egyedeknél van jelen. A szívizom rostjainak kóros elváltozása sok esetben okozhat hirtelen halált a csimpánzoknál.
Catrin Rutland, a tanulmány vezető szerzője szerint ritkán fedeznek fel új csontokat állatokban, különösen egy ilyen, emberhez közeli fajnál. „Felvetődik a kérdés, hogy vajon nem rendelkezhetnek-e bizonyos emberek is os cordisszal” – mondta a kutató. A szakértők különböző módszerekkel, például a mikro-komputertomográfia nevű képalkotó technikával vizsgálták a majmokat. Sophie Moittié, a csapat tagja hozzátette, az állatok szívének megismerése egészségük megóvásában is segíthet.
A szívcsont jellemzően a tülkösszarvúak családjában, például a szarvasmarhákban van jelen, de juhoknál, kutyáknál és tevéknél is előfordul, néha valamilyen szívbetegséggel van összefüggésben. A szívcsont pontos funkcióját még kutatják a szakemberek, eddig egy fejlett képalkotó eljárás segítségével vizsgálták a csimpánzok szívét, és megállapították, hogy a szívcsont a különböző korú hím és nőstény egyedeknél egyaránt előfordul.