Bizonyos szintig az emberek is értik a csimpánzok hangját

A szakértők több ezer ember bevonásával folytattak vizsgálatokat.

Az Amszterdami Egyetem, a Yorki Egyetem és a Max Planck Evolúciós Antropológiai Intézet új tanulmánya alapján az emberek képesek viselkedésbeli információkra következtetni a csimpánzok hangképzése alapján – számol be a Phys.org. A szakértők kísérleteikben önkénteseknek játszottak le előre rögzített hangokat.
Korábbi vizsgálatok már igazolták, hogy fajunk bizonyos szintig képes értelmezni állatok, így macskák, kutyák vagy oroszlánok vokalizációját. Ezúttal a kutatók egy közeli rokonunk esetében mérték fel a jelenséget. A Roza Kamiloğlu, az Amszterdami Egyetem munkatársa által vezetettt szakértők tanulmányukban azt írják, két kísérletet végeztek több ezer alany bevonásával.
Az elsőben arra kérték az önkénteseket, hogy 10 különböző viselkedési kategória közül válasszák ki azt, amelyet a hallott hangokhoz társítanak. Ebben a tesztben az emberek nem szerepeltek jól. A második körben már a hanggal együtt, annak lejátszásakor egy képernyőn megjelenő kategóriáról csak annyit kellett eldönteniük, hogy az passzol-e az adott hanghoz, vagy sem. A vokalizációk többek közt megcsiklandozott majomtól, vagy épp olyantól, amelyet nem engedtek hozzáférni a kedvenc ételéhez, vagy agresszív társuk által megtámadott majmoktól származtak.
Az eredmények alapján bizonyos viselkedéseket igen pontosan felmértek a résztvevők, míg másokat nem. Az emberek például felismerték, amikor egy csimpánz éhes, az anyjától elválasztott egyed hangját viszont nem találták el. Összességében elmondható, hogy az emberek a majmok különösen élénk, negatív érzelmeit tudták dekódolni, ez pedig a fajok közti hang-azonosítás révén a vadonban a túlélést segítheti.