Egymástól tanulják az eszközhasználatot a delfinek
![](https://ng.24.hu/themes/natgeo/images/logo.png)
A delfinek a bolygó legintelligensebb állatai közé tartoznak, a nyugat-ausztráliai Shark Bay indiai-óceáni palackorrú delfinjei azonban rokonaik között is különlegesnek számítanak.
![](https://ng.24.hu/uploads/2020/06/GettyImages-1170534131.jpg)
A helyi populáció különlegessége, hogy hatalmas csigák üres héjaival gyűjtik be a halakat, majd a felszínre érve megfordítják azokat, hogy bekaphassák a prédát. A héjazás nevű viselkedés a hasonló funkciójú spongyázás után a második megfigyelt eszközhasználat a delfineknél.
Michael Krützen, a Zürichi Egyetem munkatársa és kollégái legújabb tanulmányukban a kivételes jelenséget vizsgálták – számol be a ScienceAlert. A szakértők arra jutottak, hogy az állatok egymástól tanulják el az eszközhasználatot, ez evolúciós szempontból egy fontos mérföldkőnek számít. Krützen szerint eredményeik azt sugallják, hogy a delfinek és egyéb fogascetek kulturális viselkedése a vártnál jobban hasonlít az emberfélékére.
A spongyázást, melynek során szivaccsal szűrik az delfinek a táplálékot, az egyedek anyjuktól tanulják el. Ez függőleges átadásnak tekinthető, míg a kagylózás esetében a szakértők horizontális átadást figyeltek meg. A társaktól, barátoktól való tanulás kiterjedt kulturális képességekkel rendelkező élőlényekre, így az emberfélékre jellemző. Bár a delfinek és legközelebbi rokonaink egészen máshogy fejlődtek, sok szempontból hasonlóak – hosszú életű, nagy aggyal rendelkező társas emlősök, melyek képesek az innovációra.
Krützenék 2007 és 2018 között begyűjtött adatokat elemeztek, összesen mintegy ezer példány 5300 találkozását vizsgálták meg. A héjazást három genetikai vonal 19 példányánál dokumentálták 42 alkalommal. Bár viszonylag kis mintáról van szó, a csapatnak így is sikerült megállapítania, hogy horizontális tanulás áll a viselkedés hátterében.