Mesterséges intelligencia és drónok segíthetnek a koalák megmentésében

A 2019-2020-as pusztító bozóttüzek után még mindig nem tudják a szakértők, mennyi koala is maradt Ausztráliában.

A Queenslandi Műszaki Egyetem olyan új módszert mutatott be, mellyel drónok és mesterséges intelligencia (MI) segítségével adhatnak becslést a koalák egyedszámára. A 2019-2020-as bozóttüzek után a kutatók még mindig nem tudták teljesen feltérképezni, hogy mennyi állat is élte túl a katasztrófát. Ennek megismerése kiemelten fontos lenne a faj védelmében.
A Grant Hamiltonék által ismertetett technika lényege az, hogy az infravörös képeken észlelt példányok alapján következtetnek az esetszámra. A szakértők szerint a módszer kevésbé invazív, viszont hatékonyabb, mint a hagyományos eljárások.
A sűrű bozótosban nem könnyű a koalák megfigyelése, és az ilyen felmérésekben a tévedés lehetősége is nagy. A közelmúltban kidolgozott, hőkamera alapú módszer jóval szűkebb hibahatárral működik. A csapat a vizsgált térség számos faktorával, így a hőmérsékletével is számol, a melegebb környezetben ugyanis a kamerák pontatlanabbak.
Hamilton csapatával jelenleg egy olyan projektben vesz részt, melyben az infravörös felvételek kiértékelését mesterséges intelligencia végzi. A program célja a Kenguru-sziget populációjának vizsgálata, amelyet a közelmúlt tüzei nagyban sújtottak. A felmérés során a drónok a reggeli órákban, illetve a hidegebb hónapokban repülnek a sűrű növényzettel fedett területek fölött, így képesek precízebben észlelni az állatok jelenlétét. Hagyományosan a hasonló vizsgálatokat terepbejárással végzik, ez azonban megzavarhatja a koalákat.