Igen különleges fészket építenek egyes méhek

Matematikai modellt készített egy kutatócsoport, hogy feltárja a különös fészek építésének titkait.

A rovar délkelet-ázsiai és óceániai elterjedésű. A Tetragonula nembe több mint 30 faj tartozik, különlegességük, hogy nincs fullánkjuk. Egyes fajaikat mézelésre használják Ázsiában. Az egészen aprócska, fél centinél is kisebb méhek a háziméhekhez hasonlóan komplex, királynőként 10 ezer dolgozót is tartalmazó társadalmat alkotnak, szigorú hierarchiával. Beporzó tevékenységükkel számos trópusi kultúrnövény termesztéséhez járulnak hozzá.
E méhek faodvakban vagy sziklarepedésekben építik fel fészkeiket, s ezek megfigyeléséből született meg egy új tanulmány, amelyet a Journal of the Royal Society Interface folyóirat tett közzé.

Egy spanyol kutatócsoport néhány Tetragonula faj fészkét mérte fel, s a felmérések alapján modellszámításokat végzett. E méhek teraszos elrendezésben készítik a fészkeket: az egyes újabb méhsejteket spirális alakban haladva építik az előző mellé, egyenként növelik így a teraszok területét. Az egyes szintek között hézagot hagynak, így kényelmesen tudnak közlekedni, olyasmit képzeljünk el, mint egy sok szintes parkolóházba fel- vagy lehajtó autó útját az emeleteket összekötő spirális rámpán.
Az egyes fajok fészkének felépítése, szerkezete és formája közt kisebb eltérések is vannak. A kutatócsoport matematikai modellt készített az egyes fészektípusokhoz, hogy kiderítsék, mi módon képesek ezek az aprócska méhek ilyen komplex szerkezeteket építeni.
Számos hasonló, bonyolult mintázat vagy viselkedés esetén kézenfekvőnek tűnne, hogy az adott állatfaj nagy és komplex terveket képes átlátni, amelyek szükségesek az adott szerkezethez. Azonban a modellszámítások ez esetben is arra jutottak, hogy egészen kis mennyiségű információ elegendő ahhoz, hogy a méh tegye a dolgát, s a végeredmény a kívánt felépítésű fészek legyen.
A modellek szerint kristályszerűen felépült fészek kialakítása szinte önszerveződés útján zajlik, az úgynevezett gerjeszthető rendszer elvén. Ez az elv olyan jól ismert események leírásában használatos, mint pl. a focimeccsek közönségében terjedő hullámzás, vagy az erdőtüzek terjedése, illetve biológiai példával élve a nyálkagombák növekedése és terjedése.

A Tetragonula méhek fészke pontosan úgy növekszik, ahogy a kristályok is, csak, míg a kristályokat egyes molekulák egymáshoz kapcsolódása jellemzi, a méhfészekben az egyes méhsejtek épülnek így egymáshoz. A mintázatot meghatározó elv a kristályokban a kristályhibák elrendeződése, a méhfészekben pedig az, hogy az egyes méhsejtek mennyire tökéletesen tudnak a szomszédjukkal egy síkban épülni. Ezt pedig az határozza meg, hogy mekkora munkaterületre van szüksége az adott méhnek, vagyis a dolgozók mérete a lényeg. Ennek is köszönhető, hogy a nem egyes fajainak fészkei eltérő mintázatot alkotnak. A kutatók a matematikai modellek segítségével képesek voltak a méhek által felépített fészekmintázatokat leutánozni azon két adat alapján, hogy mekkora szöget zár be két szomszédos sejt a síkhoz képest, és mekkora az elsőként felépített sejtek közti távolság.
A méheknek tehát semmiféle magasabb rendű tervre nincs szükségük ahhoz, hogy a különös kialakítású, szabályos mintázatú fészkeiket felépítsék.