A Déli-sark fényei július közepén

A világűrből és a Földről is fotózták az antarktiszi sarki fényeket.

Az Antarktiszon jelenleg tél van, így azok, akik a hosszú sötétséget a déli kontinensen töltik, ilyenkor sokat nézhetik az éjszakai égboltot is. A sarkvidékek éjszakáiban pedig gyakori vendég a sarki fény, az égbolton fel-felvillanó fátyolként lobogó sávjainak szépségét nem lehet megunni.

2020. július 14-én a Suomi NPP műhold VIRS nevű infravörösben és látható fényben is érzékelő műszere örökítette meg a sarki fény sávját a déli kontinens közelében, számolt be az Earth Observatory.
Bár a déli sarkvidéken semmivel sem ritkább a sarki fény, mint az északin, a két helyszín közt óriási különbséget jelent az, hogy mennyien laknak a sarki fény övezetében. Az Antarktika lakossága, főként a téli időszakban rendkívül alacsony, átlagosan 1000 fő tölti a telet a déli kontinens 37, egész évben működő kutatóbázisán (sok bázist télre bezárnak, és csak nyáron utaznak oda a kutatók). Így tehát jóval kevesebben örökítik meg a jelenséget, és még kevesebben küldik szét felvételeiket a világba.
Néhány kivételes felvételt azonban, általában az adott kutatóbázist üzemeltető ország illetékes tudományos szervezetén keresztül mégis közzé tesznek. Ilyen volt az új-zélandi antarktiszi program munkatársa, Luke Keehan által készített panorámafotó, amelyen a Ross-szigeten lévő Scott Kutatóbázisról látható a csodás jelenség. Ezzel egy időben a Déli-sark Ice Cube Neutrínó Obszervatórium munkatársai is megcsodálhatták ugyanezt a fantasztikus sarki fényt (lásd: nyitóképünkön).
Fire in the sky above SPT from Robert Schwarz on Vimeo.
Az elmúlt hetekben nem ez volt az első alkalom, hogy színpompás sarki fények ragyogták be a téli éjszaka égboltját a sarkon, és a korábbi évek során is rengeteg gyönyörű felvételt készítettek az ott szolgálatot teljesítő szakemberek a szabad idejükben. Ez különösen a kamerák számára jelent igen nagy kihívást, mivel a rendkívüli hideg ellen védeni kell őket, -60 Celsius-fokban könnyen felmondják a szolgálatot az eszközök. A fenti timelapse videót készítő Robert Schwarz asztrofizikus 14 éven át töltötte a telet (ebben világrekorder) a Scott-Amundsen Déli Sarki kutatóbázis rádiócsillagászati obszervatóriumában, és saját fejlesztésű fűtő berendezéssel segítette a kameráját.