Bizonyos pókhálók neurotoxint tartalmazhatnak
Egyes pókok hálója nemcsak ragadósságával, hanem mérgeivel is segítheti a préda elfogását.
A pókhálók különleges tulajdonságaik, például erejük és rugalmasságuk miatt, régóta ámulatba ejtik a kutatókat. Egy 2011-es tanulmány felfedte, hogy az Ázsiában és Ausztráliában őshonos Nephila antipodiana olyan riasztó anyaggal szövi hálóját, amely távol tartja a többi ragadozót és a hálóra veszélyes rovarokat. A 2-pirrolidon a lepkéket, a hangyákat és egyéb élőlényeket is elriasztja. A vegyületet csak a nagyobb, erősebb hálót készítő egyedek használják.
Fanciele Grego Esteves, a São Pauló-i Állami Egyetem munkatársa csapatával új tanulmányában a Trichonephila clavipes keresztespók szövőmirigyeit vizsgálta – számol be a ScienceAlert. Az amerikai kontinensen élő faj jellegzetes, aranyos színű, 1-2 méter átmérőjű hálót készít. Az ízeltlábú az emberre veszélytelen.
A keresztespókoknak akár hét típusú szövőmirigye is lehet, melyekkel eltérő funkciójú selyemszálakat tudnak előállítani. Az elemzés során a kutatók mind a hét változatot megvizsgálták, és olyan neurotoxin-szerű anyagokat találtak, melyek a pók mérgében is fellelhetőek. A szakértők szerint, miután a mirigyekből kikerültek, a vegyületek bevonják a hálót.
A csapat háziméheken tesztelte a mérgeket, és kiderült, hogy megbénítják, bizonyos esetekben el is pusztítják a rovarokat. Egyes, Esteveséktől független, kutatók ugyanakkor felhívták a figyelmet, hogy további elemzésekre lesz szükség, mielőtt meggyőződhetünk a vegyületek hatékonyságáról.