Sydneyben is élnek kacsacsőrű emlősök

A rejtett életmódú állatra sok helyen számítottak, de városi környezetben nem.

A Nyugat Sydney-i Egyetem és a Cattai Hills Környezetvédelmi Hálózat kutatói végeztek felméréseket, amelyben vízmintákat gyűjtöttek be, részben önkéntesek segítségével Sydneytől néhány kilométerre lévő Cattai területétől egészen a nagyváros Castle Hill nevű kerületéig lévő természetes vizekből. Dr. Michelle Ryan az egyetem Természettudományi Karának kutatója elmondta, hogy a vízmintákban környezeti DNS (eDNS) módszerével azt vizsgálták, hogy járt-e kacsacsőrű emlős az adott vízben. A környezeti DNS vizsgálat során célzottan egy-egy állatfajra jellemző DNS-töredékeket keresnek a vízben, amely pl. a lehámló bőrrel, vagy az állat ürülékével kerül oda, s néhány napon keresztül képes így jelezni az állat ottlétét.
A vizsgálat igencsak meglepő eredményeket adott: „A 41 vízminta negyedében kimutatták a kacsacsőrű emlős jelenlétét” – mondta Dr. Ryan. „Az állatra jellemző genetikai nyomok az összes mintavételezési helyszín 44 százalékáról kerültek elő, és érdekes módon ezek a helyek sokkal inkább városi, mint természeti környezeti helyszínek voltak, egészen közel az utakhoz, és az ingatlanokhoz. A természetes állapothoz közeli, és a várostól, lakott területtől távolabbi vizekben, amelyekről az ember úgy gondolná, hogy ideális élettér az állat számára, egyáltalán nem voltak jelen a kacsacsőrű emlős nyomai.”
Dr. Ryan azt is hozzátette, hogy egy egészséges populációhoz a minták 80 százalékában kellett volna megtalálni a rejtett életmódú állat nyomait, ámbár így is pozitív jelnek tekinthető a kacsacsőrű emlős jelenléte.
„Nem közismert tény, hogy az állatfaj jelen van a Sydney-i medencében, így különösen jó volt bizonyítékot látni erre, és így talán abban is bízhatunk, hogy a terjeszkedő város nyomását jól bírja majd a faj.”
Sue Martin, a Cattai Hills Környezetvédelmi Hálózat elnöke elmondta, hogy olyan helyszíneket választottak a mintavételezésre, amelyek közelében az emberek beszámoltak már arról, hogy korábban láttak kacsacsőrű emlőst. „Régóta itt lakó helyiek arról számoltak be, hogy egykoron rengeteg kacsacsőrű emlős élt ezekben a vizekben, és jó látni, hogy még mindig előfordulnak itt, azonban a kutatás eredménye több kérdést vet fel, mint ahányat megválaszol.”
Több tesztelésre lesz ahhoz szükség, hogy kiderítsék, miért épp ott laknak az állatok, ahol, és persze ahhoz, hogy kiderüljön, miként biztosítható, hogy ez az ikonikus faj továbbra is lakója maradjon Sydneynek és környékének. Az eddigi kutatásokat egy önkormányzati környezetvédelmi program finanszírozta, a kutatók most további forrásokat keresnek, hogy folytatni tudják a felméréseket, és kidolgozzák a környék kacsacsőrű emlős védelmi terveit.