Kiderült, milyen illat áll a sáskajárások hátterében
Amikor a sáskák magukhoz vonzzák társaikat, csapatba verődnek és komoly pusztítást képesek előidézni.
A sáskajárások Afrikában és Ázsiában is súlyos károkat okoznak a mezőgazdaságnak. Egy friss tanulmányban a szakértők azonosítani tudták azt a feromont, amely a keleti vándorsáskák csoportosulásaiért lehet felelős – számol be a Business Insider. Az ember számára illatos 4-vinil-aniszolra (4VA) igen érzékenyek lehetnek a rovarok, ez hozzájárulhat tömeges megjelenésükhöz.
A 4VA jelentőségét kifejezetten a faj esetében mérték fel, de a kutatók bíznak benne, hogy eredményeik nagyban hozzájárulhatnak a kártevők elleni harchoz. A feromon használatával például olyan régiókba csalogathatják a sáskákat, ahol kevésbé veszélyesek, és ahol könnyedén kiirthatják őket.
A keleti vándorsáska a világ legelterjedtebb sáskája. Egyes példányok magányosan élnek, de nem ritkán tömegesen gyűlnek össze, a magányos létről életciklusuk bármely pontján áttérhetnek a társas életre. A kutatók korábban is sejtették, hogy ennek hátterében egy feromon állhat.
A friss eredmények alapján a 4VA nemtől és kortól függetlenül vonzza az élőlényeket. Guo Csiaocsiao, a Kínai Tudományos Egyetem munkatársa és csapata azt is kimutatta, hogy minél több egyed verődik össze egy csoportba, annál magasabb a feromon szintje környezetükben. Az is kiderült, hogy a 4VA termelése akkor indul be a rovaroknál, ha négy-öt példány verődik össze.
A sáskák ellen a leghatékonyabb módszer egyelőre a rovarirtók használata, ezek azonban a környezetre és akár az emberi egészségre is veszélyt jelenthetnek. A friss eredményeknek köszönhetően új, csapda alapú technikákat fejleszthetnek ki, melyek jóval biztonságosabbak. Egy másik potenciális módszer alapja az lehetne, ha sikerülne meggátolni az élőlényeket a feromon észlelésében.