Új mélytengeri fajokra bukkantak a Galápagos-szigeteknél
A 30 új gerinctelen fajt a biológiai sokféleségéről híres szigetvilág körül fedezték fel.
A szakértők új homár-, korall-, tengericsillag- és szivacsfajokat fedeztek fel a tenger fenekén – számol be a Galápagos Nemzeti Park oldala. A csapat 2015-ben egy 10 napos út során azonosította az állatokat egy merülő robot segítségével, melyet az E / V Nautilus kutatóhajóról engedtek le 4000 méteres mélységig.
Paulo Proaño ecuadori környezet- és vízügyi miniszter szerint az expedíció eredményei azt igazolják, hogy a Galápagos-szigetek egy élő laboratórium, melynek sok biológiai és ökológiai folyamata vár még feltérképezésre. Danny Rueda, a Galápagos Nemzeti Park igazgatója hozzátette, a terület mélytengeri régiójában található a szigetcsoport legváltozatosabb élővilága.
A mostani vizsgálat azt is felfedte, hogy a 290-3373 méteres mélységben víz alatti életközösségek laknak, melyek közt több is az ENSZ által meghatározott sérülékeny tengeri ökoszisztéma kategóriába tartozik, mint pl. a korallkertek és a mélytengeri virágállat-kolóniák.
Pelayo Salinas de León, a Charles Darwin Alapítvány munkatársa és a National Geographic Pristine Seas projektjének tagja szerint a tenger mélye jelenti az utolsó ismeretlen területet a Földön, a mostani vizsgálat pedig betekintést nyújt a Galápagos-szigetek ezen kevésbé ismert életközösségeibe. „Ez a világ, melyet Darwin sosem látott, egyedi és érintetlen környezet” – mondta. A szakértő hozzátette, a mi feladatunk, hogy megőrizzük a jövő generációinak.