Virágzik egy különleges növény: az őszi füzértekercs
A Déli-Bakony lábánál Nyirád határában kopár legelők húzódnak meg. A közelben található egyik hegyen virágzásnak indult egy apró termetű kis növény, amely - ha meglepő is - az orchideák családjába tartozik.
Az egyetlen ősszel virító orchidea az őszi füzértekercs (Spiranthes spiralis). Általában szeptember elején nyílik. Jellegzetesen csavarodó virágzatáról kapta régi nevét, a kukora elnevezést, amely a mai szóhasználattal kunkorit jelent.
Aki szeretné szemügyre venni e pompás növényt, térdre kell ereszkednie, mert a száraz gyepekben nem könnyű feladat megtalálni a környezetébe beleolvadó aprócska kis orchideát. Ha azonban sikerül meglelni, kárpótolja a keresést a különleges virág megpillantása. Szára spirál alakban csavarodik, innen származik tudományos, latin neve. A parányi kis virágokat, pedig mintha láthatatlan kezek kristálycukorral hintették volna be. Virágzás idején a jelenlétét néha igen kellemes, édes illata árulja el. A lelőhelyre gyakran a cserjék északi oldalán, félárnyékban bukkanhatunk rá. Levélrozettáival egész télen és tavasszal is találkozhatunk.
A füzértekercs a Mediterráneumban néhol igen gyakori, észak felé azonban fokozatosan fogyatkozik. Hazánkban szórványosan fordul elő.
Védett növényfaj, amelynek természetvédelmi értéke 10 000 Ft.