Vörös rókák foglalják el a sarki rókák helyét
A környezet átalakulása és az új vetélytársak megjelenése komoly fenyegetést jelent az őshonos fajokra.
Lars Rød-Eriksen, a Norvég Természetkutató Intézet munkatársa szerint a több turista, a nagyobb forgalom több hulladékot és több elgázolt állatot eredményez, ez pedig kedvez a vörös rókáknak, a varjúknak és egyéb dögevőknek – írja a Phys.org. A szakértő doktori munkájában Dovre, Saltfjellet és Hardangervidda területén mérte fel, hogy az utak miként hatnak a helyi fajokra.
Rød-Eriksen arra jutott, hogy a vörös rókák előszeretettel használják az utakat táplálkozásra és mozgásra, főként a téli időszakban. A kutató hozzátette, a hulladék és a tetemek számának növekedésével egyre több róka jelent meg az érintett területeken. Az utak éppen fordítottan hatottak a sarki rókákra. A csapat arra gyanakszik, hogy az állatokat alapvetően vonzaná az infrastruktúra, a vörös rókák jelenléte azonban mégis távol tartja őket. Mivel a vörös róka nagyobb és erősebb, a sarki róka alulmarad a forrásokért folyó küzdelemben. Rød-Eriksen szerint olyan sarki rókákat is találtak, melyeket vörös rókák ölhettek meg.
A kutató hozzátette, a vörös rókák korábban is jelen voltak a hegyekben, tömeges megjelenésük miatt mégis invazív fajnak tekinthetőek, és így komoly fenyegetést jelentenek az őshonos állatokra. Ilyen az eleve veszélyeztetett sarki róka is, amely egyre inkább kiszorul a térségből.
Arról sem szabad megfeledkezni, hogy az úthálózat fejlődése alapvetően veszélyezteti az ökoszisztémát. A növekvő járműforgalom miatt nő az elpusztult állatok száma, az utak ráadásul szétvágják az élőhelyeket is.