Újabb 10 elefánt tetemét találták meg Zimbabwében
A helyi hatóságok bejelentették, újabb tíz elefánt tetemét találták meg Zimbabwében, miután az előző héten 12 fiatal állattal végzett feltehetően növények okozta baktériumfertőzés - adta hírül az MTI.
Az utóbbi tíz elefántot 2020. szeptember elején fedezték fel a Pandamasuwe erdő közelében, ahol a korábbi 12-it is – írta a Phys.org portál.
„Már 22 elefánt pusztult el. Mintát vettünk, hogy elemezzük őket, de feltételezzük, ugyanaz okozta halálukat, mint az előzőeknek” – mondta el az AFP-nek Tinashe Farawo, az állatvédelmi hatóság szóvivője.
Laboratóriumi eredmények alapján az előző tucatnyi elefánt mérgező növények okozta baktériumfertőzés miatt pusztulhatott el. Kizárták, hogy orvvadászok végeztek velük, mert az állatok agyara épségben volt.
A száraz évszakban, mint amilyen a mostani is, szűköse az élelemforrásai a túlnépesedett elefántpopulációnak, ezért a fiatal állatok, amelyek nem érik el a fák lombkoronáját, hajlamosak megenni bármit, amit találnak, köztük esetlegesen fertőzött növényeket is.
Columbus Chaitezvi, a Zimparks főállatorvosa szerint az előzetes laboratóriumi eredmények arra utalnak, hogy az elefántok élelem keresése közben kaptak el valamilyen súlyos fertőzést, de még nem tudják, hogy milyen baktérium okozhatta ezt.
Májusban a szomszédos Botswanában, az Okavango folyó deltájában is holtan találtak több mint 350 elefántot, azok sokáig tisztázatlan halálát végül természetes toxinoknak tulajdonították. Egyelőre vizsgálják, hogy lehet-e összefüggés a két országban észlelt tömeges elefántpusztulás között.
Botswanában él a legtöbb afrikai elefánt, mintegy 156 ezer, a második legnagyobb – 85 ezresre becsült – populációval Zimbabwe rendelkezik. Szakemberek szerint Zimbabwe valójában csak 45-50 ezer elefántnak tudna életteret biztosítani. Az országban 2019-ben legalább 200 ormányos halt éhen vagy szomjan.