Virágzik a láprétek ritkasága a mocsári tőzegboglár
Kispirit település határában a Marcal-medencében fekvő láprét egy foltját fehérre színezik a napjainkban nyíló mocsári tőzegboglárok (Parnassia palustris).
Természeti értékek szempontjából szerencsés helyzetben van ez a terület, mert a Marcal hajdani árterületén fekszik, itt a magas talajvízszint miatt viszonylag kevés a szántóterület, helyette természetközeli élőhelyek maradtak fent.
A mocsári tőzegboglár nem feltűnő, de nagyon jellegzetes, mással össze nem téveszthető növény. A kőtörőfüvekkel (Saxifragaceae) áll rokoni kapcsolatban. A család tagjai az északi fékteke hűvösebb vidékein élnek. Hazánk területén hidegkori reliktum jellegű fajnak minősül.
Tudományos nevüket a görög Parnasszosz-hegyről kapták. Népies neve a tőzegboglár azonban sokkal találóbb, ami a jellemző élőhelyére a tőzegesedő láprétre utal. A neve alapján nem tévesztendő össze a kora tavasszal, lomberdeinkben nyíló nemes májvirággal.
Virágunk a nyár végétől az ősz elejéig virágzik. Szára egyszerű, 10-25 cm magas. Az egyetlen, szívestojásdad szárlevél az alsó harmadán öleli körül a szárat. A virág magányos. A szirmok kb. 1 centiméteresek, lilás rajzolatúak.
Napjainkban hazánkban erősen megritkult. Veszprém megye területén csak néhány helyen ismeretes az előfordulása. A termőhelye Kispirit határában természetvédelmi területen található. A növény eszmei értéke 10 000 Ft.