Fogságban menekülhet meg Panama különleges békája
A panamai arany béka talán már ki is halt a természetben, egy különleges telepen azonban fennmaradhat a faj.
Súlyos fenyegetést jelent egy parazita gomba a panamai kétéltűekre, az élősködő a populáció harmadával végezhet – számol be a Phys.org. Az Atelopus zeteki egyelőre biztonságban van, hiszen az egyedeket a gamboai Smithsonian Trópusi Kutatóintézet (STRI) speciális medencéiben őrzik.
A WWF friss jelentése alapján 50 év alatt a gerincesek több mint kétharmada eltűnt, a helyzet különösen súlyos Közép- és Dél-Amerika trópusi területein. A szakértők úgy vélik, hogy a panamai arany béka a természetben már ki is halt, a faj mintegy 1500 példányát állatkertekben őrzik.
Roberto Ibanez, az STRI munkatársa szerint Panama 225 kétéltűfajának nagyjából harmada fenyegetett. A helyzet kritikus, a legnagyobb problémát egy rajzóspórás gomba, a Batrachochytrium dendrobatidis jelenti, amely az 1990-es években jelent meg az országban, és a vízben terjedve fertőzi az állatokat. A faj okozza a kitridiomikózis nevű betegséget, amely már mintegy 30 kétéltűfajt pusztított ki világszerte.
A szakértők bizakodóak, hogy egyes állatoknál kialakulhat az ellenállóság a fertőzéssel szemben, populációk pedig helyreállhatnak. Az állatok védelmében az STRI-nek is komoly szerep juthat, a telepen 12 békafaj mintegy 2 ezer példányát őrzik, melyeket egy nap szabadon engedhetnek a vadonban. A cél az, hogy a veszélyeztetett élőlényeket mesterséges megtermékenyítéssel szaporítsák, így stabilizálva egyedszámukat. A kutatók úgy vélik, hogy a módszernek köszönhetően ezt a panamai békát is megmenthetik, amely talán végleg kipusztulna a természetben tomboló járvány miatt.