Mocsárrétek magas termetű növénye
Jó pár éve annak, hogy lápfüggő lettem, amely annak köszönhető, hogy egy kedves botanikus haverom elvitt egy sekély vízzel borított területre.
Sok érdekességet láttam , de amit a legjobban megszerettem benne, az nem más, mint az illat. A lápokat járva a levegőben menta illat terjeng, ha hazatérünk még a bakancsunk talpán is, valamint a kocsiba szállva is érezhető. Legyen az mocsárrét és szivárgó vizes lápréti folt. Szépek tavasszal, amikor orchideák borítják, de talán a legszebbek ősszel, mikor a kornistárnics kékre festi őket.
Szeretek a Német-tó környékén kirándulgatni, Csabrendek határban. A benádasodott tó körül szép kékperjés lápok fekszenek. A tó egy rejtett zugában virágzik a kisfészkű aszat (Cirsius brachycephalum). Egy Natura 2000-es jelölőfaj (a Natura 2000-es jelölőfajok és élőhelyek kijelölése az Európai Unióban azonos szempontok alapján történik).
Felénk a Dunántúlon inkább a Balaton partján találkozhatunk vele, ott is a jobb állapotban megmaradt és érintetlen partszakaszokon. Hazánkban szerencsére nagyszámú stabil állománya él. A Pannon-medence bennszülött növénye. Mocsár- és lépréteken, magas sásosokban, mocsári kórósokban, mocsárrétekkel szomszédos ritkás nádasok szegélyében él. Enyhén szikes, nedves, időszakosan víz borította kaszálóréteken, mocsarakban, árkokban, csatornák oldalában találkozhatunk vele.
A rokon bogáncs nemzetségből némileg az útszéli bogáncs hasonlít rá, de ennek a fajnak az élőhelye jelentősen eltérő, és a fészkei is nagyobbak. A mocsári aszat mocsaras élőhelyeken fordul elő, melynek fészkei szintén nagyobbak, ragadós tapintásúak és virágai sötétebb színűek. Egy fontos bélyeg, hogy a mocsári aszat fészekpikkelyeinek csúcsi részén kis hólyagszerű dudor található, ami a kisfészkű aszatnál hiányzik.
A virágzási ideje hosszan elnyúló, akár októberben is virágozhat. Magyarországon védett növényfaj, amelynek a természetvédelmi értéke 5000 forint.