A villás farkú ragadozó madár
A Marcal mentén elterülő kaszálókkal, nedves rétekkel mozaikos kisebb-nagyobb nádfoltok felett a napokban gyakran megfigyelhető az itt táplálkozó vörös kánya (Milvus milvus).
A vörös kánya reptében alaposan átpásztázza a területet, főképpen elhullott állatok után keresgél. Napjainkban szenzációnak számít az átvonuló és telelő egyedek megpillantása is az ornitológusok körében. Régen az ’50-es és ’60-as években a bakonyi erdők jellemző költőfaja volt, ám már a hetvenes években innen teljesen eltűnt. Sajnos napjainkban hazánk területén, egy kezünkön megszámlálhatjuk a költőpárok számát. Régen a Keleti-Bakonyban található romantikus és egyben érintetlen Burok-völgy volt a vörös kánya ismert költőhelye. A nyugati végekhez legközelebb a Morva-medencében fészkel „nagyobb” számban.
Költési időben gyakran zsákmányolnak madárfiókákat, költési időn kívül inkább dögevő. Fészke bélelésére a kányákra jellemző módon, a környéken fellelhető ruha- rongy- papírdarabokat hordja össze. Így találtak már ruhaszárító kötélről elcsent melltartót, szeméttelepről összeguberált kesztyűt is. A fészket ő maga építi, bár ritkán más ragadozó madarak előző évi fészkében költ. A barna kányával ellenben, ő többnyire más fajok, úgymint kormorán, szürke gém, vetési varjú és egerészölyv fészkét foglalja el. A vörös kánya fészke 20 méter feletti magasságban épül.
Azokban az európai országokban ahol nagyobb számban költ, gyakran megfigyelhető az autóutak és az autópályák mentén, ahol az elütött madarakat és emlősöket szedi össze. Indiában például nem ritka az elhullott állat, még akár a nagyobb városok környékén is, itt a rokona a barna kánya a városok felett gyakran megfigyelhető. Svájcban nagyobb számban telel, ebben az országban a nyílt területeken téli etetéssel segítik a kányákat.
Népi elnevezése a csibehordó kánya, fecskefarkú kánya. Zsákmányolása a többi ragadozómadáréval ellentétes. A sólymok például a lábuk erős szorításával ölnek, a kányák a zsákmányállatok fejére mért erős csőrütésekkel.
Magyarországon a vörös kánya fokozottan védett faj, a természetvédelmi eszmei értéke 500 000 forint.