Tömegesen pusztul a tengeri élővilág Kamcsatkánál
A Csendes-óceán Kamcsatka környéki vizeiben jelentősen nőtt a szennyezettség szintje.
Orosz kutatók szerint drámaian pusztul a kelet-oroszországi Kamcsatka régiójának tengeri élővilága – számol be a Phys.org. A környéken különböző tengeri élőlények, így fókák, polipok és tengeri sünök tetemei sodródnak partra. A jelenség miatt vizsgálat indult, elképzelhető, hogy a szovjet idők óta a felszín alatt tárolt veszélyes anyagok kezdtek el szivárogni.
Ivan Uszatov, a Kronockiji Védett Terület munkatársa szerint az állami búvárok 5-10 méteres mélységben a tömeges pusztulás jeleit fedezték fel. Mint mondta, az élővilág mintegy 95 százaléka elpusztult, csupán néhány nagyobb hal és rák maradt életben.
A WWF Oroszország szerint nem olaj, hanem egy mérgező, átlátszó, vízben jól oldódó anyag állhat a jelenség hátterében. Az sem kizárható, hogy természetes tényezők, talán algák idézték elő a tömeges pusztulást. Vlagyimir Szolodov kamcsatkai kormányzó szerint a környék szörfösei szaruhártya-sérüléseket szenvedtek a víztől.
A héten a szakértők mintákat gyűjtöttek be egy kémiailag szennyezett területnél, Kozelszkijnél. A helyszínen 1979 óta tárolnak nagy mennyiségben rovarirtókat, Kozelszkijnek napjainkban nincs törvényes tulajdonosa. Szolodov szerint a helyi vizsgálat során sérült tárolókat azonosítottak, a területet lezáró szögesdrót pedig több helyen sérült. A Geenpeace Oroszország szerint a hivatalos adatok alapján 108 tonna rovarirtót tárolnak az őrizetlen helyszínen.