Ezek az év természetfotói 2020-ban
A Londoni Természettudományi Múzeum által szervezet Az év természetfotósa pályázat a legrangosabb ilyen tematikájú verseny.
Több mint 49 ezer pályázat közül választották ki az év természetfotóit 2020. október 13-án, egy online rendezvényen mutatták be. Katalin cambridge-i hercegné bejelentése szerint az év természetfotósa az orosz Sergej Gorskov lett, aki egy szibériai tigrist örökített meg Oroszország távol-keleti részén, amint egy ősi mandzsu jegenyefenyőt ölel. A fotós 11 hónapnyi munka után, rejtett kamerákkal tudta lencsevégre kapni a ragadozót.
Rosamund’Kidman Cox író és szerkesztő, a zsűri elnöke szerint példátlan jelenetről van szó, a fotó egy varázslatos erdő meghitt pillanatába nyújt betekintést. Tim Littlewood, a múzeum tudományos igazgatója és a zsűri tagja hozzátette, a faj egy évszázaddal ezelőtt a kihalás szélén állt, a fakitermelés és a vadászat pedig még ma is fenyegeti az állatot.
Az év fiatal természetfotósa Liina Heikkinen lett, az észt lány arról készített képet, ahogy egy fiatal róka éppen egy ludat fal fel. A kölyök nem osztozkodott a táplálékon testvéreivel. Liina egy természetfotós-család legfiatalabb tagja.
Állati portrék kategóriában a dán Mogens Trolle győzött. A fotós egy borneói nagyorrú majmot örökített meg, az állat vonásai a felvételen egészen emberszerűek, úgy néz ki, mintha éppen meditálna. A kép a borneói Labuk-öbölben, a nagyorrú majmok menhelyén készült.
A spanyol Jaime Culebras Északnyugat-Ecuadorban, az Andok lábánál fotózott egy Manduriacu-üvegbékát, amint épp egy pókot eszik – a fajt egyébként nem sokkal korábban fedezték fel. Képével a kétéltűek és hüllők viselkedését szemléltető kategóriában nyert.
A kínai Sanjuan Li az emlősök viselkedésének bemutatásáért lett díjazott. A fotós hat évet dolgozott a Csinghaj-Tibeti-fennsík elzárt sztyeppéin, a különleges, pusztai macskákat ábrázoló képe is itt született. A manulként is ismert faj jellemzően rejtőzködik, és csak hajnalban és alkonyatkor aktív.
A Londoni Természettudományi Múzeum a kiemelt képek között említi Daróczi Csaba felvételét is. A magyar fotós egy erdei tónál, sötétedés után figyelt meg egy fekete rigót. A képen az állat nagy szeme és csőre szép kontrasztot mutat a sötétséggel.