Jótékonyan hathat a természet a gyermekek immunrendszerére
Úgy tűnik, az egészség számára fontos baktériumoknak jót tesz a természetes környezet.
Marja Roslund, a Helsinki Egyetem szakértője és kollégái azt mérték fel, hogy miként hat a természetes környezet a gyermekek immunrendszerére – számol be az AAAS oldala. Az eredmények alapján úgy tűnik, változatosabb a mikrobiomja azoknak az óvodásoknak, akik korábban kavicsos, majd erdei talajú udvaron játszanak, ez pedig hozzájárul a jobban működő immunrendszerhez.
A 28 napig tartó kísérlet során a kutatók eltávolították az aszfaltot két finn nagyváros több óvoda játszóteréről és a helyére erdőkből származó tőzeget raktak le, valamint bokrokkal és mohával gazdagították a területet. A gyerekek ezen a zöldterületen játszottak, amikor kint voltak a szabadban.
A kutatók a természetes anyagok betelepítése előtt, valamint az új terület használatának 28. napján is megvizsgálták a gyerekek immunrendszerét és a természetesebb környezetben való tartózkodás után többféle bőr- és bélbaktériumot dokumentáltak, és a gyulladáscsökkentő fehérjék szintje is magasabb volt. A vizsgálatban 75 három-ötéves óvodás vett részt. Bár a szakemberek elismerik, hogy a tanulmányukba bevont alanyok száma kevés volt, de az különleges adatok megkövetelték az eredmények publikálását. Ezek alapján a kutatók úgy gondolják, hogy jelentősen javíthatnának a városlakók immunrendszerén, ha a gyerekeknek napi hozzáférést biztosítanának a zöld, talajközeli területekhez.
Napjainkban a városok lakóinál kevésbé változatosak a bélbaktériumok. Ennek oka az antibiotikumok használata, a városi szennyezéseknek való kitettség, illetve a feldolgozott élelmiszerekből álló nyugati étrend állhat. A beépített környezetekben ráadásul az emberek kevésbé vannak kitéve a természetben előforduló mikrobáknak. Korábbi elemzések már azt is felfedték, hogy a városlakók kevésbé változatos bélmikrobiomja gyengébb immunrendszert is eredményezhet.