Drámai átalakulás kezdődött a Fekete-erdőben
Németország világhírű erdőségének lápjaiban egyre több növényfajt érint a klímaváltozás.
A Luther Márton Tudományegyetem (MLU) és a Német Integratív Biodiverzitás-kutatási Központ (iDiv) friss tanulmánya alapján az éghajlatváltozás súlyos hatást gyakorol a Fekete-erdő mocsaras területeire és forráslápjaira – számol be a Phys.org. A magasabb átlaghőmérséklet és a hosszabb aszályok miatt az elmúlt 40 évben már két növény is kipusztult a régióból, a következő évtizedekben pedig újabb fajok tűnhetnek el.
A mai Németország északnyugati területeinek jelentős részét lápok borították egykor, éghajlati érzékenységük miatt ugyanakkor mára alig maradtak e csapadékvíz-táplálta mocsaras élőhelyek közt jó állapotúak a térségben. Ezek a területek ma jellemzően az Alpok lábainál, illetve a Fekete-erdőben lelhetőek fel. Helge Bruelheide, az MLU munkatársa és az iDiv társigazgatója szerint a lápok igen érzékenyek a csapadék mennyiségének legkisebb változásaira, illetve a hőmérsékletre, s mivel rengeteg növény- és állatfajnak adnak otthont, eltűnésük így számos élőlényt is fenyeget.
A kutatók a Fekete-erdő déli részén vizsgálták a mocsaras területeket, az 1970-es években 124 lápnál elemezték a vegetációt, s nemrégiben, 4 év alatt megismételték az akkori vizsgálatokat. A kutatópáros másik tagja, Thomas Sperle, vizes élőhelyekre szakosodott biológus gondosan felmérte 88 növényfaj elterjedését, és arra jutott, hogy kettő már teljesen kipusztult a régió mocsaraiból, további 37 pedig jelentősen csökkent egyedszámban volt csak jelen. Úgy tűnik, 46 fajnak egyelőre sikerült megbirkóznia a változó környezettel.
A szakértők adatai azt mutatják, hogy a klímaváltozás a legvalószínűbb magyarázat a jelenségre. Bruelheide szerint a Fekete-erdő egyre melegebbé és szárazabbá válik, a jelenség pedig idővel egyéb alacsonyabb hegyvidékeket, mint pl. a Harz is érinteni fog. A csapat előrejelzései alapján amennyiben a trend kitart, 2045-ig tíz újabb faj fog kihalni a régióból, és ez ellen nem lehet mit tenni, mivel a mocsarakban a hiányzó csapadék mennyiségét nem lehet sehogyan pótolni.