Barátaiktól is tanulnak a vidrák
Úgy tűnik, az állatokra a hosszú távú memória és a társas tanulás jellemző.
Egy friss tanulmány alapján az ázsiai kiskarmú vidrák egymástól tanulják el a kihívások megoldását, hogy élelemhez jussanak – számol be az EurekAlert. Az Exeteri Egyetem csapata az állatok elé húsgolyókkal töltött, átlátszó tárolókat helyezett, a ládák egy fedél vagy fogantyú meghúzásával, illetve elcsavarásával nyíltak.
A vidrák több hónap alatt kétszer találkoztak egy-egy feladattal. Az eredmények alapján az állatok másodszorra 69 százalékkal gyorsabban oldották meg a rejtvényeket, ami a hosszú távú memória jele. A kísérlet emellett a társas tanulásukat is felfedte: ha egy vidrának sikerült megfejtenie egy feladatot, legközelebbi „barátai” is hamar elsajátították a szükséges technikát.
„Az ázsiai kiskarmú vidrák száma csökken a természetben, részben a túlhalászat, részben a szennyezés miatt” – mondta Alex Saliveros, a csapat vezetője. A szakértő hozzátette, éppen ezért gondolták fontosnak annak felmérését, hogy az élőlények miként emlékeznek élelemforrásaikra, illetve miként gyűjtenek új információkat. Természetvédelmi szempontból érdekes lehet, hogy az állatok hogyan tanulják el a zsákmányszerzést, illetve miként adják tovább tudásukat. Saliveros szerint tanulmányuk az első, amely rámutat a faj hosszú távú memóriájára és társas tanulására.
A kísérletben egyes egyedek több időt töltöttek el együtt, ezeknél a csoportoknál pedig megfigyelhető volt a technikák átadása. Neeltje Boogert, a csapat tagja szerint korábban hasonlót dokumentáltak a simaszőrű vidráknál is.