Meglepően tudatosan repülnek a poszméhek
A rovarok tökéletesen föl tudják mérni saját testméretüket, ez a képességük akkor fontos, ha szűk résen kell átrepülniük.
A Canberrai Új-Dél-Walesi Egyetem vezette csapat átfogóan elemezte a poszméhek kivételesen ügyes repülését – számol be a Phys.org. A friss eredmények a jövő drónjainak megtervezésekor is hasznosak lehetnek.
Sridhar Ravi kollégáival egy különböző méretű kapukkal ellátott járatban mérte fel a rovarok mozgását. Az állatok saját méretük, illetve az előttük lévő akadályok érzékelésével magabiztosan tudtak áthaladni a bonyolult rendszeren. Az élőlények sebességük és testhelyzetük változtatásával fértek át a szűkösebb nyílásokon, ami arra utal, hogy a rovarok bizonyos mértékig tisztában vannak saját méretükkel, illetve formájukkal. A poszméhek hasonló módon préselték át magukat, ahogy az ember is oldalra fordul, vagy összehúzza magát, ha szűk helyre akar beférni.
Ravi szerint eddig úgy vélték, hogy a hasonló komplex feldolgozás csak a nagyobb agymérettel rendelkező állatokra jellemző. A friss eredmények ugyanakkor azt mutatják, hogy még a poszméhek is képesek észlelni saját testüket, illetve felhasználni az ezzel kapcsolatos információkat, miközben egy komplex környezetben repülnek.
A kutatók úgy gondolják, hogy adataik a robotika számára is hasznosak lehetnek. „A rovarok fantasztikus modellek a robotok számára, mivel rendkívül kicsi az agyuk, mégis képesek nagyon is bonyolult feladatokat végrehajtani” – mondta Ravi, hozzátéve, a kérdés az, hogy mi mit leszünk képesek mindebből hasznosítani a jövő robotizált rendszereiben.