Nádasok rejtekén élő madár

A Balatonederics határában fekvő, természetvédelmi terület egy szórványos madárfajáról, hazánkban nem túl gyakori kis vízicsibéről (Porzana parva), már régóta tervezem, hogy írok pár sort.

Rejtett életmódú madár, megpillantani csak a szerencsések számára adatott meg. Ha figyelmesen, csendesen ücsörgünk a csatorna partján a hajnali vagy a késő esti órákban, valamint ha Fortuna istenasszony is segít, láthatjuk a csodaszép színezetű madarat.

A kis vízicsibe, ahogy nevéből is látjuk kis termetű, rigó nagyságú madár, életének a nagy részét az avas nád között, rejtőzve éli. Az éjszaka folyamán hallatja, a vége felé elhalkuló „kek-kek-kek” hangját. Leggyakrabban a költési időszakban szólnak, ilyenkor néha nappal is.
Téli szállása Afrikában van, oda október első heteiben indul, hazánkba pedig március végén érkezik. Fészke nád és gyékény levelekből épül, amelyet gondosan elrejt az avas gyékény vagy harmatkása sűrűjében. Fészekalja hét-kilenc tojásból áll, a tojások színe melegbarna, finoman sűrűn pettyezettek. Tápláléka között sok szúnyoglárva szerepel, továbbá a szitakötőket, szitakötőlárvákat, férgeket is fogyasztja.
Az európai és hazai költőállománya stabil, hazánk területén természetvédelmi oltalom alatt áll, eszmei értéke 50 000 forint.