Legyeket gyilkoló gombákat találtak Dániában
Az élősködők drogszerű anyagokkal tarthatják életben áldozataikat.
A Koppenhágai Egyetem csapata két új gombafajt fedezett fel Dániában. A Strongwellsea tigrinae, illetve a Strongwellsea acerosa két helyi légyfajt támad meg, fertőzésük során pedig lyukat alakítanak ki áldozatuk potrohán. Az állatok még napokig képesek repülni, így szórva szét a spórákat, mielőtt kimúlnának.
Jørgen Eilenberg, a csapat tagja szerint a biodiverzitás egy izgalmas és bizarr vonatkozására bukkantak. A szakértő úgy véli, eredményeik új alapot jelenthetnek a fertőzési módok, illetve az azokhoz köthető vegyületek kísérleti vizsgálatára.
Valószínűsíthető, hogy a parazita gombák csak a két légyfaj kevés példányát támadják meg. A gombák vastag falú, sárga és narancssárga nyugvó sejtjeik segítségével képesek átvészelni a telet, melyek aztán tavasszal aktívvá válnak, hogy megkezdhessék a fertőzést.
Mivel a gombák képesek napokig életben tartani áldozataikat, miközben azok belülről emésztődnek, a kutatók arra gyanakodnak, hogy a paraziták élénkítő, bizonyos drogokra hasonlító anyagokat termelnek. Egy másik, kabócákra specializálódott gombatípusnál a jelenség hátterében egy amfetaminra emlékeztető vegyület állhat. Elképzelhető, hogy a gombák olyan anyagokat is előállítanak, melyek távol tartják a mikroorganizmusokat a legyek sérüléseitől.