A kék bálnák új populációjára bukkantak
A hatalmas testű faj egyik különlegessége, hogy minden csoportnak megvan a maga egyedi éneke.
Egy friss tanulmányban a szerzők azt írják, a kék bálnák egy eddig ismeretlen populációjára bukkanhattak az Indiai-óceán nyugati részén – számol be a Phys.org. A kutatók a példányok éneke alapján tudták elkülöníteni a csoportot, az állatok hangja Omán partjaitól a Chagos-szigetekig, illetve Madagaszkárig hallható.
A Dr. Salvatore Cerchio, a New England Aquarium munkatársa által vezetett csapat az Indiai-óceán nyugati részének három területén rögzített énekeket elemezte, az új hangokat először 2017-ben dokumentálták. Cerchio kollégáival alapvetően más fajokról gyűjtött adatokat, a kutató azonban felismerte, hogy az egyedi hangokat kék bálnáknál még nem hallotta korábban. Ezért döntött úgy, hogy érdemes alaposabban is vizsgálni a felvételeket.
Cerchio szerint az eredmények meglepőek voltak, hiszen ritkán bukkanni a kék bálnák újabb énekeire. Mint mondta, a faj hangját világszerte rengeteget elemzik, az Indiai-óceánban pedig már számos populációt írtak le énekük alapján.
A szakértők 2018-ban számoltak be eredményeikről a Nemzetközi Bálnavadászati Bizottságnak (IWC), az adatok pedig rögtön komoly érdeklődést váltottak ki. Az IWC-vel való kommunikációnak köszönhetően derült ki, hogy egy másik csoport az Indiai-óceán közepén fekvő Chagos-szigeteknél is észlelte az ománi hangokat. A későbbi együttműködésnek köszönhetően sikerült pontosan felmérni a populáció előfordulását.
A kék bálnák a 20. századra a vadászat miatt súlyos helyzetbe kerültek, egyedszámuk csak az utóbbi évtizedekben kezdett helyreállni. Az 1960-as években az illegális szovjet vadászatok kifejezetten nagy nyomást helyeztek az Arab-tenger egyedeire. Egyes kutatók úgy vélik, hogy az itt előforduló példányok nemcsak külön populációt, hanem külön alfajt is alkotnak.