Madagaszkáron él a világ legcsúnyább orchideája
Az orchideák közé nemcsak a virágüzletekből ismert nagy és színes csodák tartoznak, számos fajuk apró, jellegtelen, nemrégiben Madagaszkáron bukkantak egy ilyen kis orchideára.
A Kew Gardens minden év végén közzé teszi az adott esztendőben felfedezett új növények jegyzékét, s ezek közt idén egy igazi csúnyaság is található. A 2020-ban felfedezett növények harmada az orchideák közé tartozik, összesen 156 új növény- és gombafaj kapott nevet idén a kutatóktól.
A Kew Gardens Afrikára és Madagaszkárra szakosodott orchideakutatója, Dr. Johan Hermans a sziget délkeleti részének egy nedves, örökzöld erdőségében bukkant rá a különös orchideára, amely a Gastrodia nemzetségbe tartozik. Ezekre a növényekre az jellemző, hogy nem fejlesztenek leveleket, nem fotoszintetizálnak, s a tápanyagokhoz a gyökerükkel szimbiózisban élő gombák révén jutnak hozzá, életük jó részét a talajban lévő gumóként töltik, s csak néha hoznak virágot, magvakat.
Az új faj a Gastrodia agnicellus nevet kapta, és termést érlelő formában, 2017-ben került először a kutató szem elé egy terepi túra során, majd ugyanoda visszatérve 2019-ben hosszú keresgélés után néhány virágzó példányát sikerült megpillantani az avar között. A virágok mindössze 1,5-3,5 centi magasra nőnek.
A virágok barnásvörös, hússzínűek, kissé csőszerűek, külső felületükön ragyaszerű kinövések vannak. Rokonaihoz hasonlóan feltehetően legyek a beporzói, illata rózsára és pézsmára emlékeztető, s a hőmérséklet emelkedésével egyre intenzívebbé vált. Bár a kutató számos hangyát látott az alig 11 milliméteres virágba be- majd onnan kimászni, úgy véli, hogy ezek a rovarok csak nektártolvajok, és nem vesznek részt a beporzásban.
A világ legkevésbé szép orchideája, ahogy a dr. Hermans a Curtis’s Botanical Magazine szakfolyóiratban közzé tett tanulmányában nevezte, a virága beporzását követően növekedésnek indul, s a magvakat tartalmazó termés akár 35 centis magassággal is az avarszint fölé nyúlik. Ez teszi lehetővé, hogy a magvak nagyobb távolságba is szétszóródjanak.
Bár a virág csupán egy kis területről ismert, ezért rögtön a felfedezésekor veszélyeztetett státusúnak minősítették, szerencsére az élőhelye már most is védett, nemzeti parki terület. Madagaszkár elképesztően gazdag bennszülött élővilágát gyarapítja.
A virág a „bárányka” (G. agnicellus) jelentésű nevét a faj ismertetőjéhez gyönyörű ábrát készítő művész, Deborah Lambkin, szintén báránykát jelentő neve, továbbá a növény szárát borító gyapjúszerű szőrök után kapta.