Nemrég derült ki, hogy ezek az állatok is fluoreszkálnak
Pár hónapja derült ki a kacsacsőrű emlősről, hogy UV fényben kékes-zöldesen fluoreszkál, azóta még több ausztrál emlős is csatlakozott a biofluoreszcens társasághoz.
A biofluoreszcencia során a beérkező fény rövidebb hullámhosszú, ultraibolya részét elnyeli az adott állat kültakarója, és hosszabb hullámhosszú fényként (vöröstől kékig terjedően) bocsátja ki. A biofluoreszcencia az emlősök körében meglehetősen ritka: erszényes oposszumok és méhlepényes repülő mókusok esetében derült ki eddig e különös tulajdonság, a tojásrakó kacsacsőrű volt nemrég a harmadik ilyen példa. Az eddigi ismeretek alapján az így világító állatok éjjel vagy szürkületkor aktívak, azonban egyelőre nagyon kevés az adat ahhoz, hogy ezt trendként lehetne értékelni.
Jelenleg úgy fest, a kacsacsőrűvel még nincs vége a sornak: a Nyugat-Ausztrál Múzeum közlése szerint többek közt a wombat, az USA-béli Ohio államban a Toledói Állatkert híre szerint pedig a tasman ördög is a biofluoreszcens állatok közé tartozik, számolt be a Smithsonian Magazine.
A Nyugat-Ausztrál Múzeum esetében a kacsacsőrűekről közzé tett hír indította el a felfedezést: a saját preparált kacsacsőrű maradványaikat világították meg UV-lámpával, s amellett, hogy igazolták, valóban fényt bocsát ki a kacsacsőrű ilyen esetben, ezen felbuzdulva a múzeum emlősgyűjteményének vezetője, Dr. Kenny Travouillon, és kollégája, Dr. Linette Umbrello kíváncsi volt, vajon más állatoknál nincs-e hasonló jelenség. Az első gyors „átvilágítás” során kiderült, hogy a wombat, az erszényesnyúl (bilby), a hangyászsün (echidna), egyes denevérek, a sünök, és a tarajos sülök szintén biolumineszcens tulajdonságúak.
Great ABC piece on some rather illuminating work by our scientists, @TravouillonK and @plani_gal. https://t.co/Deyf31PC3u
— WA Museum Boola Bardip (@wamuseum) December 2, 2020
Amint Travouillon posztolta Twitteren a felfedezését, a Curtin Egyetem egy kutatója máris felajánlotta a segítségét, és ezzel együtt egy speciális, nyomozások során használt világító-fénymérő berendezését a következő vizsgálatokhoz. Ezekben elsősorban az éjjel vagy szürkületkor aktív állatokra koncentrálnak majd, hogy kiderüljön, valóban van-e összefüggés az állat aktivitási időszaka és a biofluoreszcencia között. Ahhoz azonban még nagyon sok vizsgálat szükséges, hogy az is kiderüljön, mi a funkciója, ha van egyáltalán, e jelenségnek. A Nyugat-Ausztrál Múzeumot a Toledói Állatkert, szintén Twitteren közzé tett, híre követte, amelyben arról számoltak be, hogy a náluk élő két tasman ördög is biofluoreszcens.
The Toledo Zoo is excited to report the first documented case of biofluorescence in Tasmanian devils!
Biofluorescence refers to the phenomenon by which a living organism absorbs light and reemits it as a different color.
#ToledoZoo #Biofluorescence #TasmanianDevils pic.twitter.com/IxhXvHzqMl— Toledo Zoo (@ToledoZoo) December 5, 2020
Sarah Munks, a Tasmaniai Egyetem kacsacsőrűekre szakosodott kutatója úgy véli, a biofluoreszcencia valamiféle ősi típusú álcázási módszer lehet, amelynek során a szürkületi-hajnali időszakban jelentősebb ultraibolya fényben egyszerűen eltűnnek a magukat biofluoreszcenciával álcázó állatok az UV-fényt preferáló ragadozók szeme elől. Az is lehet, hogy ma már nincs funkciója, csak afféle evolúciós maradvány.
Michael Bok, aki a Lundi Egyetem biológusa eltérően vélekedik: szerinte semmilyen biológiai funkciója nincs a biofluoreszcenciának, ahogy például az emberi fogak vagy körmök hasonló tulajdonságnak sincs. A kutató szerint egyáltalán nem úgy érzékelik egymást ezek az állatok, ahogyan a közleményekhez mellékelt túlvilági hangulatú fotók sejtetik.
Dr Linette Umbrello (Research Associate) & Dr @TravouillonK (Mammmal Curator) had fun this week testing the results of a recent paper which showed that Platypus glowed under UV light.
The bilby was impressive — it shine bright like a diamond. The armadillo, not as much. pic.twitter.com/Bj3nE9DKE9
— WA Museum Boola Bardip (@wamuseum) November 5, 2020
Mindegy azonban, hogy van-e bármiféle gyakorlati jelentősége, feladata a biofluoreszcenciának, e különleges tulajdonság segítheti az állatvédelmet azzal, hogy rátereli a figyelmet ezekre, a sok esetben védett, és csökkenő egyedszámú állatokra.