Jeges búvár a magyar tengeren
Balatonvilágosnál, hazánkban egy nagyon ritkán előforduló madárfajt, a jeges búvárt (Gavia immer), figyeltek meg a madarászok.
A fajnak kevés bizonyított magyarországi adata létezik. 1929-ben látták először a magyar tengeren. Mi egy szeles napon látogattuk meg, így a hullámverésben megfigyelt búvár hamisítatlan „északi érzést” nyújtott számunkra. A ritka madárfajoknak a látványa mindig szívdobogtató egy madarász számára.
Európai állománya meglehetősen kicsi. Izlandon száz pár, a Medve-szigeteken néhány pár költ, de Grönland partvidékén fészkel. Elsősorban Észak-Amerika költő madara, feltételezhető, hogy ez a példány a távoli kontinensről érkezett. Főként az északi boreális erdőzóna lakója, legfontosabb élőhelye a tundra mély vizű tavai. Legfontosabb telelő területe az Északi-tenger partvidékére terjed ki, a kontinensünk édesvizein csak ritkán fordul elő. Az európai partoknál telelők Izland és Grönland szigetén költenek, egy részük pedig Kanada sarkvidéki tájairól származik. A búvár halakkal táplálkozik, zsákmányáért 4-10 méter mélyre merül le, azonban találtak már hetven méter mélyen is egy halászhálóba keveredett madarat.
Régen hazánk területén a ritkán előforduló madárfajokat lelőtték, bizonyító példányként a múzeumok számára. Ma a bizonyításhoz elegendő a fényképfelvétel, annál is inkább, mert a faj védett, eszmei értéke 25 000 Ft.