A természet károsításával magunkat is veszélybe sodorjuk
Talán észre sem vesszük, mennyire meghatározó egészségünk és gazdaságunk szempontjából a természet.
Az elmúlt évtizedekben az emberiség drámaian átalakította a természetet, ez pedig immár fajunkra is visszahat. A levegő károsanyag-szintjének növekedése például megemeli a szív- és érrendszeri, illetve légzőszervi megbetegedések kockázatát, míg a talajminőség romlása a mezőgazdaságot sodorja veszélybe.
Egy új a szakirodalom elemzésén alapuló tanulmányban a kutatók az emberi jólét és a természet rombolása közötti globális trendet mérték fel – számol be a Phys.org. A vizsgálathoz az IPBES, azaz a biológiai sokféleséggel és az ökoszisztéma szolgáltatásokkal kapcsolatos kormányközi platform 2019-es jelentését vették alapul.
Kate Brauman, a Minnesotai Egyetem munkatársa és kollégái különbséget tettek a természet lehetséges és ténylegesen megvalósuló, jólétet befolyásoló tényezői között. A csapat különböző mutatókkal, például az üvegházgázok koncentrációjának növekedésével, a kártevőirtás alakulásával és a kulturális ismeretek fejlődésével határozta meg, hogy az egyes területeken romlott, stagnált vagy javult a helyzet az 1970-es évek óta. Nem meglepő módon a legtöbb faktorban visszaesést tapasztaltak a kutatók. A mezőgazdaság különösen fenyegetett, a terméshozam például egyre inkább visszaesik, ahogy csökken a beporzók száma és a talaj termékenysége.
A tanulmány segíthet jobban megérteni, hogy a természet mennyire fontos az emberiség számára is. A szakértők bíznak benne, hogy eredményeik hozzájárulhatnak a földi rendszerek hatékonyabb, fenntarthatóbb és kiegyensúlyozottabb használatához.