Egy tetem alapján fedeztek fel egy új bálnafajt
A szakértők úgy gondolják, hogy az új faj nagyon rossz helyzetben van, alig maradt élő egyede.
2019 januárjában egy 11,5 méter hosszú bálna teteme sodródott partra a floridai Everglades mocsaras területén. Egy közelmúltban megjelent tanulmány alapján a példány egy korábban ismeretlen fajhoz tartozik, és már most megállapítható, hogy az állat fenyegetett – számol be a Live Scinece.
Amikor megtalálták Sandy Keynél a bálna maradványait, a szakértők először azt hitték, hogy az egyed a Bryde-bálna egyik alfajának tagja. A ritka állatokból a hasonló úton szakemberekhez jutó maradványok különösen értékesek, mivel így lehetőség nyílik az adott állat részletes vizsgálatára. A közelmúltban e tetemnek köszönhetően a kutatók átfogó elemzés alá vetették az evergladesi bálna koponyáját, illetve más bálnák genetikai mintáit is megvizsgálták, és arra jutottak, hogy a csoport valójában nem alfajt, hanem egy külön fajt alkot, amely a Mexikói-öbölben honos. A faj a Rice-bálna (Balaenoptera ricei) nevet kapta, Dale Rice tengeriemlős-kutató tiszteletére.
Patricia Rosel, az amerikai Nemzeti Óceán‑ és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) munkatársa és kollégái szerint már csak alig száz példány maradhatott az újonnan azonosított fajból. Ez azt jelenti, hogy az élőlény súlyosan veszélyeztetett státusú. Eleve védettséget élvezett, amikor még alfajként tartották nyilván, e védettség fennáll most is, hogy különálló fajjá nyilvánították.
Roselék először 2008-ban bukkantak az állat genetikai nyomára, azonban akkor még nem volt elegendő adat ahhoz, hogy fajként határozhassák meg. A most elemzett tetem adatai alapján a Rice-bálna koponyája sokban eltér a Bryde-bálnáétól, az új faj ráadásul valamivel kisebbre nő. Az élőlény 27 tonnás és 12,8 méteres lehet, és 60 évig elélhet. A kutatók célja az, hogy további vizsgálatokkal újabb részleteket derítsenek ki a fenyegetett fajról.