Egy életre megkeseríti az olaj a delfinek életét
Úgy tűnik, a szivárgások akár generációkkal később is éreztethetik hatásaikat.
Egy friss tanulmány alapján az olajszivárgások hosszú távon befolyásolhatják a delfinek immunrendszerét – számol be a Phys.org. A Sylvain De Guise, a Connecticuti Egyetem szakértője által vezetett csapat a Mexikói-öbölben fekvő Deepwater Horizon olajfúró torony 2010-es katasztrófáját, illetve annak palackorrú delfinekre gyakorolt hatásait vizsgálta.
A hosszú távú szennyezés által érintett térség állatait egy program keretében befogták, mintákat vettek tőlük, majd elengedték őket. Az adatokat olyan delfinek információival vetették össze, amelyeket nem érintett az olajszennyezés.
A szakértők tíz évvel a katasztrófa után ismét begyűjtöttek mintákat, és ugyanolyan immunológiai változásokat észleltek a delfineknél, amilyeneket rögtön a szivárgás után is kimutattak. A jelenséget olyan egyedeknél is megfigyelték, amelyek jóval a baleset után születtek. A szakértők szerint a delfinekben azonosított elváltozások sokban emlékeztettek azokra az immunológiai folyamatokra, amelyeket laboratóriumi egerekben figyeltek meg, miután mesterségesen olaj hatásának tették ki őket..
Az eredmények alapján úgy tűnik, hogy a szennyezés hosszú távon, akár generációkon át is befolyásolhatja az emlősöket. Sylvain De Guise szerint a Deepwater Horizon esete és a laboratóriumi adatok közötti párhuzamok megdöbbentőek, és nagyban segítenek feltárni az olajszivárgások immunrendszerre gyakorolt specifikus hatásait. Az információk tükrében kérdéses, hogy a delfinpopulációk miként állhatnak helyre egy-egy szennyezést követően.