A majmok világában is vannak lovagok

A fehérorrú cerkófoknál a nőstények hímek segítségét kérik, ha baj van.

Egy középkori rege kulcsmozzanata lehetne, hogy a sárkány rátámad a hercegnőre, aki félelmében hívogató énekre fakad. A bátor lovagokat a dal messziről odavonzza, de akadnak olyanok is, akik megfutamodnak. A hercegnő végül kiválasztja a legügyesebb bajnokot.
Bár messze nem ilyen romantikusan, de a fehérorrú cerkófoknál előfordul hasonló. Az amerikai Vadvédelmi Társaság (WCS) kongói programja és a Nouabalé-Ndoki Alapítvány fehérorrú cerkófokat vizsgálva arra jutott, hogy a faj nőstényei a hímektől kérnek segítséget a ragadozók, például a leopárdok közeledésekor – számol be a Phys.org. A nőstények jellegzetes hangkeltéssel hívják oda a hímeket veszély esetén.
A szakértők 19 populációt figyeltek meg a Kongói Köztársaság északi részén fekvő Nouabalé-Ndoki Nemzeti Parkban. Az eredmények alapján a nőstények csak akkor hagynak fel a hívóhanggal, ha a hímek elkezdenek védekezéssel kapcsolatos zajokat hallatni. Úgy tűnik, a veszélyhez köthető hangkibocsátás nagyban függ az egyed nemétől.
A szakemberek szerint a hímek viselkedése, illetve a nőstények megóvása a későbbi szaporodási lehetőségeket segíti. Ha egy hím a nőstény segítségére kel, az kedvezően hat a csoporton belüli „hírnevére”, ami hosszú távon javíthatja a szaporodási kilátásokat. Frederic Gnepa Mehon, a tanulmány vezető szerzője szerint azon hímek, amelyek nem elég jók a védekezésben, általában korábban elhagyják a csoportot. A szakember hozzátette, elképzelhető, hogy a nőstényeknek komoly beleszólásuk van a párválasztásba.
A kutatók a vizsgálat során egy új hangtípust is észleltek, amelyet a hímek akkor adtak ki, amikor egy mozgó leopárdmodellel találkoztak – a modellt a szakértők hozták létre. A zaj populáció-specifikusnak tűnik, ami azt jelentheti, hogy léteznek dialektusok a fehérorrú cerkófoknál.