Új mérges kígyót fedeztek fel Kínában
A fajt nemrég azonosították, de már bizonyítottan ölt embert.
Joseph Bruno Slowinski amerikai herpetológus egy észak-mianmari expedíció során halt meg, miután megmarta egy fekete-fehér gyűrűszalagos krait. A kraitok a mérgessiklófélék közé tartoznak, és Dél-, illetve Délkelet-Ázsiában fordulnak elő.
Egy friss tanulmány alapján a példány egy korábban ismeretlen fajhoz tartozott – számol be a Phys.org. Dr. Zening Csen, a Kuanghszi Norma Egyetem munkatársa és kollégái a dél-kínai Jünnan tartomány Jingcsiang megyéjében 2016-2019-ben begyűjtött adatokat vizsgálták. Az új faj Kína déli és Mianmar északi részén honos, és a Bungarus suzhenae tudományos nevet kapta.
Az elnevezés Baj Szu Csenre, a kínai mitológia kígyóistennőjére utal. A legenda alapján hosszú gyakorlást követően Baj Szu Csen fiatal nővé változtatta magát, és beleszeretett egy férfibe, Csu Csianba. Ketten együtt egy kórházban az orvoslás és a mágia segítségével utóbb rengeteg embert mentettek meg, az istenek azonban nem nézték jó szemmel a kapcsolatot, Baj Szu Csent pedig örökre bebörtönözték. Azóta Baj Szu Csen Kínában a jószívűség és igaz szerelem szimbóluma.
A felfedezés egy 2015-ös esetnek köszönhető, Mian Hou kínai herpetológust ekkor marta meg egy kígyó – a támadást szerencsére túlélte. A kutatók felfedezték, hogy a marás nyoma eltér az ismert kraitok harapásától.
Mivel a kraitok rendkívül veszélyes állatok, megismerésük és elterjedésük felmérése rendkívül fontos feladat. A szakemberek sokáig úgy hitték, hogy a sokszalagos krait egyetlen fajt alkot, noha mai tudásunk szerint – az új állattal együtt – három külön fajról van szó.