Hogyan keletkeznek az ausztrál tündérkörök?

A rejtélyes tündérkörök keletkezéséről több elmélet is született már, a legújabbat bizonyítani is sikerült.

A kör alakban, középen hézaggal növekvő Spinifex nevű fűfélék a félsivatagi Ausztrália közel ötödén megtalálhatóak, s néhol szinte szabályos gyűrű alakban növekednek. Ezek hasonlóak a korábban megismert namíbiai tündérkörökhöz, és amióta felfedezték őket, azóta kérdéses, miként, minek hatására válnak gyűrű alakúvá. Korábban felmerült, hogy a víz- vagy a tápanyag kinyerése, esetleg termeszek hatása állhat a háttérben, ám egyik magyarázat sem volt kielégítő.
Egy új ausztrál kutatásban, úgy tűnik, megtalálták a választ. Az Új-Dél-Walesi Egyetem szakemberei mintavételek és laborvizsgálatok után arra jutottak, hogy talajlakó, a növény számára kórokozó mikrobák miatt „lyukad ki” a fűcsomó. Amikor sterilizálták a lyukas fűcsomó közepéből vett talajt, és abba vetették el a fű magvait, ott azok szépen kikeltek és megnőttek, ám az élő mikrobákkal teli talajban egyáltalán nem tudtak kinőni.
Általában úgy véljük, hogy a talajlakó mikrobák a növényeket segítik, ám köztük is előfordulnak patogének. Az új információk a füves élőhelyek ökoszisztémáinak jobb megismerésében és védelmében is fontos szerepet kapnak majd.