Hőtermelővé alakul télen a madarak vére

A madarak vörösvérsejtjeiben, az emlősökével ellentétben, vannak mitokondriumok.

Ezek a mitokondriumok oxigén felvételével energiát termelnek az év nagy részében, azonban, amint azt a svéd Lundi Egyetem és a skót Glasgowi Egyetem kutatói nemrégiben kiderítették, télen részben hőtermelővé alakulnak. Eddig úgy véltük, hogy a madarak torokizmaik remegtetésével és tollaik felborzolásával tartják magukat melegen, ám keveset tudtunk a belső hőszabályozásukról.
A kutatók három közeli rokon, de eltérő testtömegű cinegefajt (széncinege, kékcinege, fenyvescinege) tanulmányoztak kora ősszel, és a tél derekán, s ellenőrizték a madaraktól vett vért. Az elkülönített vörösvérsejtekben precízem megmérték, azok mennyi oxigént vesznek fel, s ebből kiszámították, hogy a bennük lévő mitokondriumok mennyit használnak fel, s meg tudták határozni, mennyi kell az energiatermeléshez, és mennyi a hőtermeléshez. Megmérték azt is, mennyi mitokondrium volt a vérsejtekben.
Az eredmények szerint a télen vett vérmintában több volt a mitokondrium, s emellett e többlettel a hőtermelést emelték meg a madarak, nem az energiatermelést. Egyébként a madarak anyagcseréje télen fel is gyorsul.
A kutatók a jövőben szeretnék azt is megvizsgálni, hogy milyen élelemforrás miként befolyásolhatja a mitokondriumok téli működését.