Hadgyakorlat és természetvédelem
A Gönyűi-homokvidéket bemutató előzetes 8. része rendhagyó témát boncolgat. Az akciófilmeket idéző izgalmas képkockák egy percbe sűrítve mutatják be a 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred hadgyakorlatát.
De miért is szükséges ezzel foglalkoznunk? Mi köze ennek a természetvédelemhez? Nagyon is sok, ugyanis a korábban a katonaság által használt, zárt területen nem folyt mezőgazdasági művelés, sőt építkezés sem. A gyakorlatok során keletkezett nyílt felszínek kedvezőnek bizonyultak egyes speciális pionír, mára már megritkult növények életfeltételeinek biztosítására, melyek közül a korábban már bemutatott rossz versenyképességű orchideák emelhetők ki.
Napjainkban a Magyar Honvédség alapvető törekvése, hogy a területre háruló ökológiai lábnyomuk minimalizálódjon. A természetvédelmi oltalom alatt álló győr-győrszentiváni lő- és gyakorlótér területére 2006-ban készült el a Honvédelmi Minisztérium megbízásából a természetvédelmi kezelési-fenntartási terv.
De fokozhatjuk is az együttműködés keretében elért eredményeket! A fejlesztési intézkedések első hozadéka ugyanis a Kiemelt fontosságú Pannon homoki élőhelyek helyreállítása és megőrzése a katonai használatú területeken a Kisalföld térségében elnevezésű Life projekt volt, mely a megmaradt gyepek állapotának javítását és helyreállítását célozta a lőtér területén. A Honvédelmi Minisztérium, a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság, a Budapesti Erdőgazdaság Zrt. és az Aquaprofit Zrt. alkotta konzorciumban megvalósult projekt megkapta a legjobb Life projekteknek járó díjat és ezzel a 2016-2017-es időszak legjobb magyar Life projektje is lett!
A videó egy rövid részlet a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság megbízásából a 15 partneres GRASSLAND-HU LIFE IP projekt keretében, a Gönyűi-homokvidékről készült filmből.