A ritkán látható nagy színjátszólepke
A Bakony déli részén, az Ajka határában fekvő Köves-árok mély völgyében, a hazánkban szórványosan előforduló, ritkán látható nagy színjátszólepke (Apatura iris) néhány egyedét figyeltem meg a napokban.
A lepkére jellemző, hogy napközben magasan a lombkoronában tartózkodik, csak elvétve veszi észre a szemlélő. A völgyben azonban több tócsafolt is várja az ide érkező, szívogató színjátszólepkéket, ilyenkor alaposan szemügyre lehet venni. A nőstények csak nagyon ritkán kerülnek szem elé, a párosodás is a lomkoronában történik. A hernyók egyesével találhatók a füzek csúcshajtásain, áttelelés után fejlődnek ki teljesen, a távnövényen bebábozódnak.
A kecskefűz a leggyakoribb távnövénye. Érdekessége, hogy a szárnyait széttáró egyednél, a kék szín több árnyalatát láthatjuk. A fémesen csillogó, irizáló színhatás a szárny felületén lévő pikkelyek mikroszerkezetének hatására alakul ki. A rávetődő napfény hatására a kék színtartománya a beesési szögtől függően többféleképpen törik meg, ezért láthatjuk kék színárnyalatokat. Csak a hímek szárnya szivárványos, a nőstényeké egyszínű barna vagy fekete. A nőstények csak nagyon ritkán kerülnek a szemünk elé.
A nagy színjátszólepke Európa számos országából teljesen eltűnt vagy csak kis számban fordul elő, ennek oka, hogy a faj rendkívül érzékeny a motorizált közlekedéssel járó ólomszennyeződésre. Hazánkban is kizárólag olyan völgyekben fordul elő, ahol minimális a gépjárműforgalom. Aktuálisan veszélyeztetett és védett faj, a természetvédelmi értéke 50 000 Ft.