Kihalt madárfaj érintetlen tojására bukkantak
A tojás egy eltűnt emufajtól származik, amely egykor a King-szigeten élt.
Julian Hume, a Londoni Természettudományi Múzeum munkatársa és Christian Robertson, a tasmaniai King-szigeten dolgozó történész új tanulmányukban egy ritka leletet írnak le – számol be a Phys.org. A szakértők egy szinte teljesen ép tojást találtak, amely egy már kihalt törpe emutól származik.
A röpképtelen emu Ausztráliában, illetve a környező szigeteken fordul elő, és a strucc után a második legnagyobb élő madár. Korábbi vizsgálatok már felfedték, hogy Ausztrália déli partja mentén legalább három szigeten több törpe emu is élt, melyek nem sokkal az európaiak érkezése után eltűntek. Az emuk külön fajai Tasmaniában, a Kenguru-szigeten és a King-szigeten is megtalálhatóak voltak, a madarak mérete az egyes szigeteken a korlátozott források miatt csökkent le. A fajok közül a King-szigeti, az úgynevezett fekete emu volt a legkisebb: csupán egy méter magasra nőtt meg, és nagyjából az ausztráliai emu tömegének felét nyomta.
Az egykori madarakról keveset tudni hirtelen kihalásuk miatt, de Tasmaniában több, a Kenguru-szigeten pedig egy tojás is előkerült már, melyek tanulmányozása segített az eltűnt állatok megismerésében. Ez az első alkalom, amikor a King-szigeti emu tojását azonosították.
A tojást egy homokdűnében tárták fel. A vizsgálatok során hamar kiderült, hogy a maradvány remek állapotban van, a kutatók így jó minőségű mintákhoz jutottak. Meglepő módon a faj tojása közel akkora volt, mint az ausztráliai emué, a szakértők úgy vélik, hogy a kedvezőtlenebb szigeti környezetben előnyt jelentett, ha a fiókák tovább a tojásban maradtak.