Remek hírek Ausztráliából
3000 éve először született vadon élő tasman ördög az ausztrál kontinensen.
A tasman ördög egykor egész Ausztrália területén elterjedt volt, azonban a számunk a falkában vadászó dingók érkezését követően zuhanni kezdett, végül a kontinensről kihaltak és csak Tasmania szigetén maradtak fenn, ahová a dingók nem jutottak el. Azonban néhány éve az Aussie Ark segítségével elkezdődött egy nagyszabású visszatelepítési projekt, amelynek részeként számos erszényes ördög került a kontinensre, vad, de védett, 4 négyzetkilométeres területre (erről mi is beszámoltunk). A Re:Wild és a WildArk közreműködésével megvalósított projekt most ünnepelhet: hét tasman ördög bébi született nemrégiben! Mivel erszényesekről van szó, a kicsinyek egyelőre valóban igen kicsinyek, s anyjuk erszényében laknak még egy ideig, ám az állatokat rendszeresen vizsgáló szakemberek megbizonyosodhattak a sikeres szaporodásról.
2020-ban 26 felnőtt tasman ördögöt engedtek szabadon a védett területen, köztük hét szaporodóképes nőstényt. Az első vizsgálatok szerint a megszületett bébik jó egészségnek örvendenek, és a fejlődésük is a vártnak megfelelően alakul. Az anyaállatokat kameracsapdák és további erszény-ellenőrzések révén folyamatosan figyelik majd a következő hetekben is. Az Aussie Ark szakemberei úgy gondolják, 2021-ben összesen kb. 20 erszényes ördög bébi születése várható.
Jelenleg Tasmania területén kb. 25 ezer erszényes ördög él, ám ez a populáció súlyos veszélynek van kitéve, a fertőző arcrák (DFTD) betegsége a vadon élő állomány 90 százalékát elpusztította. Az ausztrál kontinensre visszatelepített példányok biztosan nem hordozzák a fertőzést, így remény van arra, ha sikerül stabil populációt létrehozni itt, hogy az állatok majd további ökológiai hasznot is hajtsanak. A tasman ördög az őshonos csúcsragadozó, amely segíthet majd kordában tartani a behurcolt rókák és kivadult macskák állományait. E két európai ragadozó számos endemikus ausztrál állatfajt veszélyeztet.
A következő 2 évben további 20-20 tasman ördögöt engednek szabadon a kontinensen, és továbbra is folyamatosan követik az állatok sorsát.