Ezen a szigeten az állatfajok harmadát pusztította ki az ember

Az Ausztrália déli partjainál fekvő Kenguru-sziget állatvilága ma is lenyűgöző, a múltban azonban még több faj élt a területen.

Dr. Frederik Seersholm, a Curtin Egyetem munkatársa és kollégái a Kenguru-szigeten feltárt állatcsontokat vizsgálták – számol be az egyetem oldala. A friss tanulmány segíthet jobban megérteni a térség faunájának történetét.
A csapat nagyjából 2 ezer csonttöredéket elemzett, Seersholm szerint hasonló mértékű DNS-vizsgálat még nem folyt a területen. „33 fajt azonosítottunk, ezek közül 10 mára kihalt a szigeten” – mondta a szakértő, hozzátéve, hogy a nyugati és a keleti szürke óriáskenguru genetikai nyomait is megtalálták, ami meglepő, hiszen eddig úgy vélték, hogy csak előbbi élt a környéken.
A Kenguru-sziget biodiverzitása ma is lenyűgöző, az európaiak 200 évvel ezelőtti megérkezése óta ugyanakkor számos faj eltűnt a térségből. Seersholm szerint vizsgálatukkal jobban megérthetik, hogy milyen volt a sziget élővilága az ember érkezése előtt.
Az elemzés azért is különösen fontos, mert a 2019-2020-as tűzszezonban a lángok a Kenguru-szigeten is súlyos károkat okoztak. Seersholm bízik benne, hogy adataik hozzájárulnak a természetvédelmi munkához, mint mondta, eredményeik alapján a terület tökéletes helyszín lehet a fajok visszatelepítésére.